14:18 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Formula 1 Hamilton a castigat la Singapore

27 Sep, 2009 21:39 1025 Marime text

hamilton.jpgPilotul britanic al echipei McLaren-Mercedes, Lewis Hamilton, a câştigat, astăzi, Marele Premiu al statului Singapore, în etapa a 14-a a Campionatului Mondial de Formula 1. El a fost urmat de germanul Timo Glock (Toyota), poziţia a treia revenind spaniolului Fernando Alonso (Renault).

Sebastian Vettel (Germania/Red Bull-Renault) a fost al patrulea, în timp ce britanicul Jenson Button (Brawn GP) a ocupat locul cinci, fiind urmat de coechipierul său, brazilianul Rubens Barrichello.

Bucuria britanicului a fost umbrită de un incident petrecut la boxele celor de la Torro Rosso. Jaime Alguersuari, pilotul spaniol de la Toro Rosso, care a plecat mai repede de la standuri şi a lovit doi mecanici. Din fericire, nici unul nu a fost rănit grav şi spaniolul a terminat cursa... pe locul 16.