15:44 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Să cunoaştem şi să recunoaştem valorile Argint pentru Lavinia Panaete la „Hungarian Aerobics Open

17 Nov, 2011 01:00 2812 Marime text

elev_ovidius.jpgLavinia Panaete este elevă în clasa a IX-a la Liceul Teoretic „Ovidius", dar are în palmares zeci de medalii şi premii obţinute la concursurile de gimnastică.

Astfel, la cea mai recentă competiţie de aerobic, „Hungarian Aerobics Open", ediţia a VI-a, care a avut loc în perioada 21 - 23 octombrie, Lavinia Panaete a urcat pe podium, obţinând locul II la Individual Feminin şi locul I la proba de cuplu. Aceasta nu este singura competiţie la care tânăra gimnastă a participat şi a câştigat. La cea de-a VII-a competiţie a Campionatelor Europene de Gimnastică Aerobică, desfăşurată în perioada 9 - 13 noiembrie la Bucureşti, trioul Lavinia Panaete, Florentina Iliescu, Premia Matei a concurat cu alte 19 ţări participante şi a impresionat juriul obţinând locul II, acesta fiind primul concurs de asemenea nivel la care a participat Lavinia Panaete. „A fost o competiţie grea, pentru care m-am antrenat foarte mult, dar mă bucur că am reuşit şi am obţinut argintul european în cadrul probei de trio", afirmă eleva proaspăt întoarsă de la antrenamente. Prestaţia junioarei a fost de asemenea apreciată la Campionatul Naţional de Gimnastică Aerobica 2011, unde a obţinut locul II la individual feminin. Pentru a oferi un adevărat spectacol pe ritmurile muzicii, eleva Lavinia Panaete s-a antrenat la CS Farul Constanţa, sub îndrumarea Cristinei Dulgheroiu, iar pentru lot la CS Cetatea Deva şi la Centrul Olimpic Izvorani, sub îndrumarea antrenorilor Ramona Iovan, Cristiana Spanu şi Elena Becze. Medaliile obţinute sunt o dovadă a faptului că Lavinia Panaete este o importantă promisiune a gimnasticii româneşti.