22:28 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie norocoasa a Tomisului

10 Mar, 2008 00:00 743 Marime text

Lucian Rasnita: "Am castigat pe greselile Brailei, pentru ca, la 20-23, in minutul 53, greu te mai puteai gandi la victorie"

CS Tomis a reusit sa se impuna, sambata, in partida tur cu Dunarea Braila, din cadrul sferturilor de finala ale Cupei Challenge, cu scorul de 25-23 (13-14) Sustinuta de o galerie formata din aproximativ 20 de persoane, Dunarea Braila s-a instalat la carma partidei inca din start, reusind sa tina la distanta formatia gazda. Practic, fetele antrenate de Lucian Rasnita au reusit rareori sa angajeze pivotul sau extremele in primele 30 de minute, din cele 13 goluri reusite pana la pauza, zece apartinand interilor Grigore si Drutu. Astfel, la pauza, Dunarea Braila conducea la un gol diferenta, scor 13-14. Aceeasi aparare foarte buna a formatiei oaspete a facut ca echipa pregatita de Liviu Paraschiv sa conduca ostilitatile si in partea secunda, la o diferenta de doua-trei goluri. Finalul a apartinut, insa, formatiei de pe litoral, care a revenit spectaculos de la 20-23, in minutul 53, pentru a castiga intalnirea la doua goluri diferenta, scor 25-23. La sfarsitul meciului, jucatoarele brailene au acuzat maniera de arbitraj a cuplului Isgandar Asgarov (Azerbaidjan) - Serghei Sal (Ucraina). Dupa meci, antrenorul formatiei Tomis, Lucian Rasnita, a spus ca echipa sa a castigat doar datorita greselilor din final ale brailencelor. "Am castigat pe greselile Brailei. La 20-23, in minutul 53, greu te mai puteai gandi la victorie. Se pare ca cele doua echipe practica un handbal in care angajamentul este principalul factor. Noi nu am avut luciditate pe linia de 9 metri si am gresit in aparare. Oricum, daca nu s-ar gresi, ar insemna ca meciurile s-ar termina 0-0. Felicit ambele echipe. Calitatea tehnica a lasat de dorit in unele momente, dar angajamentul a fost total. In ce priveste arbitrajul, pentru mine nu exista. Eu nu vorbesc de arbitraj niciodata. Daca as vorbi de arbitri, ar insemna sa acopar greselile fetelor mele. Cand o sa vorbesc de arbitraj, probabil ca o sa ma las de handbal", a afirmat Rasnita. Tehnicianul Dunarii Braila, Liviu Paraschiv, a pus infrangerea pe seama faptului ca, in final, nu a putut inlocui jucatoarele obosite. "Felicit echipa gazda, a fost un meci disputat cu un plus de luciditate pe final pentru gazde. Noi, pe final, din cauza celor cinci jucatoare accidentate, nu am reusit sa le schimbam pe cele obosite. Chiar daca arbitrajul a inclinat putin in favoarea Tomisului, asa se fluiera, asta este sistemul. Arbitrajul nu cred ca a influentat prea mult desfasurarea meciului. Partida retur va fi la fel de disputata. Cred ca echipa calificata se va decide doar pe finalul meciului de la Braila. Nu putem spune ca avem prima sansa in retur. Returul va fi foarte disputat", a spus Paraschiv. Partida retur dintre Tomis Constanta si Dunarea Braila va avea loc la 15 martie, la Braila, de la ora 11.00.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}