21:18 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Baschet CSM Constanța s-a calificat în semifinalele Cupei României

15 Feb, 2024 14:44 844 Marime text
 Sursa foto: Facebook (U-BT Cluj-Napoca)

Echipa masculină de baschet CSM Constanța a câștigat meciul de astăzi, 15 februarie 2024, cu CSU Sibiu, din sferturile Cupei României, și este prima semifinalistă a întrecerii.

Faza finală a Cupei se dispute la Cluj-Napoca, iar CSM Constanța s-a impus în fața Sibiului cu 67-63 (la pauză 49-45).

Pe sferturi, scorul în meciul Sibiu – Constanța a evoluat astfel: 22-22, 23-27,13-9, 5-9

CSM Constanța a avut inițiativa și a controlat aproape tot jocul, cu CSU Sibiu ținând foarte aproape și conducând la maxim 3 puncte pe tabelă în puținele situații când echipa adversă a avut avantaj pe tabelă, este mesajul CSM Constanța.

Bryan Griffin a fost cel mai eficient om al echipei de pe litoral, având 17p (3x3p) și 8 recuperări, secondat de Cedric Henderson Jr cu 15p (3x3p) 2 recuperări și 2 pase decisive.

Au mai pus umărul la victorie Mario Lazar 9p, 7 recuperări, Jaylon Scott 8p, 2 recuperări și 4 pase decisive, Vytenis Čižauskas un meci extrem de bun pentru echipă cu 7p, 7 pase decisive și 5 recuperări, Rolland Török 6p și 5 recuperări, Kyndall Hill 5p și 5 recuperări, Andrei Oprean, Ștefan Gribinic, Naser Omer, Șerban Jeles, Vitalie Balan.

CSM Constanța rămână în Cluj-Napoca, însă va schimba sala la următorul meci, semifinalele urmând a fi jucate în BT Arena, sâmbătă, 17 februarie.

CSM Constanța va întâlni în următoarea etapă, câștigătoarea dintre CSO Voluntari și U BT Cluj-Napoca.

UPDATE:

În semifinale, CSM Constanța va întâlni U-BT Cluj-Napoca (deținătoarea trofeului), echipă care a trecut de  CSO Voluntari în sferturi, scor 96-92.