13:34 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie cu gust si dulce, si amar

24 Feb, 2003 00:00 396 Marime text

HC Municipal Constanta - Steaua Bucuresti 27-22 (13-12)

Cei peste 1.700 de spectatori care au asistat, ieri, in Sala Sporturilor, la meciul de handbal dintre HC Municipal Constanta si Steaua Bucuresti nu au avut ce regreta, in afara faptului ca formatia favorita nu s-a calificat in semifinalele "Cupei Romaniei". Cei prezenti au urmarit un adevarat spectacol. Spectacol de nota maxima in teren, dar si in tribune. Meciul a fost unul echilibrat. Stelistii, sub acoperisul celor noua goluri din tur (31-22), au venit cu lectia bine invatata. S-au aparat agresiv in prima parte, pastrand la pauza o diferenta minima de un gol (13-12) si au avut in portarul Laufceag, titularul postului de la echipa nationala, un adevarat "inger pazitor", el fiind, in conceptia multora, cel care a decis soarta calificarii. De cealalta parte, constantenii au jucat si ei la fel de precisi si exacti in prima parte. Au condus de cinci ori la o diferenta de doua goluri 5-3 (7), 8-6 (15), 9-7 (17), 11-9 (21), 12-10 (27) si au avut o desprindere la trei puncte, in inferioritate numerica 12-9 (25). Dupa pauza, jucatorii nostri au continuat cu acelasi joc in viteza, caracteristica de baza a lor de o buna bucata de timp. Au avut o prospetime fizica de invidiat, dar au stat mai slab la capitolul psihic. Iar acest lucru a fost hotarator. La 14-13 (33) Stavrositu a ratat un 7 m. Acelasi lucru l-a facut si la 16-15 (38), pentru ca, cinci minute mai tarziu, sa-l imite si Nicolae, din aceeasi pozitie, la 18-16. Incurajati frenetic de public, constantenii au dominat clar ostilitatile pe final de meci, dar sperantele care incepusera sa se iveasca s-au naruit la fel de repede din cauza unor ratari incredibile. Si cum arbitrii au simtit ca Steaua are nevoie de un mic impuls, au tras discret cu aceasta intr-o faza ce putea decide soarta calificarii. Era minutul 54, HC Municipal avea un avans de sase goluri (25-19), iar Toma, scapat pe contraatac, a fost faultat de un stelist. In loc sa dea lovitura de la 9 m si eliminare pentru jucatorul respectiv, arbitrii Marian Stamate si Pavel Vasile au lasat jocul sa "curga". Fluierul final avea sa consemneze doar un 27-22 pentru constanteni, insuficient pentru a prinde semifinalele cu UZTEL Ploiesti. Pacat! Calificarea s-a decis in meciul tur. Dar, pentru jocul prestat si ambitia de care au dat dovada jucatorii nostri, merita felicitati. Capul sus, baieti, Constanta are echipa! Cat pentru suporteri, concludente ni se par cuvintele antrenorului Ion Craciun, la finalul meciului: "Ne pare rau pentru ei. Acest public minunat nu a avut la final decat gustul placut al victoriei, si nu al calificarii. Le-am ramas datori si ne putem revansa in returul campionatului". Conducatori, antrenori, jucatori si suporteri trebuie sa ramana impreuna, doar asa se poate cladi intr-un an-doi o formatie care poate emite pretentii chiar la titlu. Iar Steaua de azi este lipsita de suporteri. Calificarea nu a sarbatorit-o asa cum am fi facut-o noi, constantenii.HC Municipal: I. Stanescu, Gh. Moise - portari; E. Hairi (3, 1 din 7 m), Fl. Nicolae (6), L. Toma (2), I. Puscasu (6), Fl. Cazan (1), M. Stavrositu (4, 4 din 7 m), D. Ali, I. Saulescu (1), M. Tutu, A. Racovitan (4), P. Geotoiu, P. Nemenco. Antrenor: Ion Craaciun.Steaua: St. Laufceag, R. Cenusa - portari; Cr. Telehuz, G. Buricea (1), Cr. Gheorghe (5), Ov. Mihaila, V. Mazilu (6, 1 din 7 m), I. Stamate (2), M. Gagu, S. Baiceanu (3), A. Vladescu (4), E. Bilal, E. Murtaza, A. Vasile (1). Antrenor: Gheorghe Ionescu.