19:54 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Spaniolii s-au distrat si cu HCM

30 Mar, 2009 03:09 701 Marime text
După ce a spulberat în optimi pe Steaua MFA Bucureşti, formaţia spaniolă Pevafersa Valladolid s-a distrat şi cu vicecampioana României, HCM Constanţa, pe care a învins-o cu scorul de 38-23, în manşa tur a sferturilor Cupei Cupelor la handbal masculin. Extrem de optimişti înaintea meciului din Spania, elevii lui Zoran Kurtes nu au putut face faţă iureşului iberic, astfel încât, după doar 12 minute, gazdele aveau un avans de cinci goluri, scor 9-4. Scorul ia proporţii câteva minute mai târziu, jucătorii de la Valladolid profitând de erorile din defensiva HCM-ului. La pauză, constănţenii se vedeau conduşi cu scorul de 19-11. În partea a doua a meciului, avansul ibericilor continuă să crească, ajungând ca, după 11 minute de la reluare, scorul să fie 27-16. Seria greşelilor din tabăra constănţeană a continuat, iar la final, scorul partidei Pevafersa Valladolid - HCM Constanţa a fost 38-23. Astfel, echipa de pe litoral poate spune adio cupelor europene în acest an, fiind imposibil să mai recupereze ecartul de 15 goluri în manşa retur, care va avea loc sâmbătă, la Constanţa. Cei mai buni marcatori ai HCM-ului au fost: Toma (7 goluri) şi Csepreghi (4).