14:07 22 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fatidicul minut 13

13 Mar, 2003 00:00 465 Marime text

FC Farul Constanta - Dinamo Bucuresti 0-1 (0-1)

"Marinarii" nu au reusit sa marcheze, desi au avut superioritate numerica din minutul 24 * Golul dinamovistilor a fost, de fapt, un autogol al lui I. Barbu

Per ansamblul partidei se poate spune ca FC Farul a jucat mai bine in partida de ieri cu Dinamo, din sferturile de finala ale "Cupei Romaniei", decat in cea de sambata, cu FC National. Ion Marin se pare ca a "gasit" antidotul cu care sa micsoreze proportiile unui scor mare in fata campionilor. Cei 11 jucatori "divizionari B si C", cum ii caracteriza Marin dupa esecul de sambata, s-au zbatut intr-adevar mai mult acum. Dar in ce conditii? Avand superioritate numerica! In minutul 24, senegalezul Papa Seydou Diop a cazut in careu, primind al doilea cartonas galben si fiind deci eliminat. Cu un om in plus, Farul a atacat mai mult, Dinamo s-a aparat. Avea si motive: conducea din minutul 13 cu 1-0, dupa un autogol primit ca urmare a "cooperarii" dintre I. Barbu si G. Curca. Pe lista ocaziilor constantene isi trecusera numele deja pana la minutul fatidic L. Mihai (1 - lovitura libera pe poarta), I. Barbu (3 - cap din 6 m peste poarta) si Thiandoum (5 - blocat de Cr. Munteanu). Dupa gol, Dinamo a fortat desprinderea prin Tamas (34) si Marica (35), pentru ca Farul sa rateze cea mai mare ocazie prin Usurelu (37). Mijlocasul farist a sutat tare din 10 m pe coltul scurt, dar Cr. Munteanu a parat cu un reflex extraordinar. Pana la intrarea la cabine, fiecare echipa a mai ratat cate o ocazie. Farul prin Usurelu (43), Dinamo prin Vl. Munteanu (44). La reluare, nu s-au mai consemnat mari ocazii, deoarece Farul a obosit, desi avea superioritate, iar Dinamo s-a multumit cu rezultatul, datator de sperante pentru retur. Tamas (61) l-a amenintat cu un sut puternic de la 35 m pe Curca, iar Zicu si I. Barbu au trecut amandoi pe langa egalare in acelasi minut 72. Rezultat final 0-1.FC Farul: Curca - I. Barbu, Schiopu, Pascovici - Chirea (46 Zicu), Lungu, Cristocea, Usurelu (65 Badescu), Senin - Thiandoum (83 Priescu), L. Mihai. Antrenor: Ion Marin.Dinamo: Cr. Munteanu - Alexa, Onut, Tamas - Fl. Petre, Parvu, Diop, Tames, Munteanu (87 Dragomir) - Dragan (28 Grigorie), Marica (74 Barcauan). Antrenor: Cornel Dinu.Cartonase galbene: Pascovici, Usurelu / Diop (2), Alexa, Grigorie, Parvu.Arbitri: Anton Helesteanu - Florin Hancu, Marius Beudeanu.Observatori: Nicolae Pantea si Nicolae Rainea.