09:28 23 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Experienta lui Moise si golurile lui Stavrositu

16 Sep, 2002 00:00 565 Marime text

HCM Constanta - Lignitul Targu Jiu 24-21 (14-14)

Handbal Club Municipal Constanta a debutat cu dreptul in noua editie de campionat ce a inceput ieri. Jucatorii pregatiti de antrenorul Ion Craciun (in aceasta partida a stat in tribuna, din cauza unei suspendari) au obtinut o victorie care, dincolo utilitatea ei, puncteaza cel mai mult la moralul jucatorilor. Cu o echipa in schimbare fata de anul trecut, HCM Constanta s-a impus meritat, chiar daca s-a chinuit, in fata celor de la Lignitul Targu Jiu. Totusi, lipsa meciurilor amicale, tineretea si absenta concentrarii unora dintre jucatorii sai ii puteau fi fatale. De partea cealalta, Lignitul a dovedit ca victoria obtinuta la Constanta in campionatul trecut nu a fost intamplatoare. A condus de cateva ori pe tabela de marcaj si s-a mentinut in permanenta in coasta jucatorilor nostri. De altfel, ea a intrat mai motivata in teren si a condus mereu in jumatatea primei reprize. La scorul de 6-6, HCM a preluat conducerea prin golul lui Saulescu, pastrandu-si avansul de fiecare data pana la pauza. Unele greseli personale ale constantenilor si experienta portarului Albici au facut ca scorul sa fie 14-14 intre cele doua reprize. La reluare, tot oaspetii au avut prim-planul. Pana la 16-17, cand Stavrositu s-a trezit parca din propriile greseli si a punctat de patru ori consecutiv (min. 39, 40, 44, 45), fara ca HCM sa primeasca vreun gol. A urmat iarasi relaxarea constantenilor, care s-au vazut egalati la 20-20 (min. 49), dar acum a iesit in evidenta experienta lui Moise, care a scos excelent dintr-o pozitie de unu la unu, dandu-i posibilitatea lui Cazan sa inscrie pentru 21-20 (min. 53). Oaspetii erau in corzi, iar reusitele lui Nicolae (min. 54), Cazan (min. 56) si Hairi (59) nu au facut decat sa scoata in evidenta o victorie meritata a HCM-ului in conditiile in care ultimele secunde a jucat cu doi mai putin.Au marcat: Stavrositu (9), Puscasu (2), Nicolae (6), Hairi (1), Saulescu (1), Cazan (5) pentru HCM, respectiv Andries (4), Ghira (1), Sandru (2), Alesu (6), Popescu (1), Sut (5), Ilies (2), pentru Lignitul.