05:04 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis, cu un pas in sferturi

11 Feb, 2008 00:00 636 Marime text

Ion Puscasu: "Visam sa jucam finala competitiei, insa mai avem mult de lucru pana atunci"

CS Tomis este ca si calificata in faza superioara a Cupei Challenge, dupa ce a invins duminica, la Sala Sporturilor, formatia din Azerbaidjan, ABU Sport Club Baku, cu scorul de 32-22 (20-11). CS Tomis continua evolutia buna din cupele europene, invingand fara prea mari probleme formatia din Azerbaidjan, ABU Baku, meci contand pentru optimile de finala ale Cupei Challenge la handbal feminin. Formatia antrenata de Ion Puscasu a inceput in forta partida contra "nationalei Azerbaidjanului", iar la jumatatea primei parti, handbalistele constantence se distantasera la cinci goluri diferenta, scor 9-4. Ritmul a fost mentinut pana la pauza, cand CS Tomis conducea la o diferenta confortabila de goluri, scor 20-11. La reluare, o relaxare in tabara constanteana a facut ca azerele sa mai reduca din handicapul de goluri, in minutul 40 scorul fiind 21-16. Insa, cu o evolutie foarte buna a lui Drutu si Grigore pe final de meci, formatia constanteana a revenit si a refacut avantajul de noua goluri din prima repriza. Handbalistele constantence s-au impus in final, cu scorul de 32-22, fiind cu un pas in sferturile competitiei. Cele mai bune marcatoare in tabara Tomisului au fost Diana Drutu, cu 9 goluri inscrise, Anisoara Marcu, cu 6 goluri, Mihaela Paraianu, Ionela Topa si Georgeta Grigore cu cate 4 reusite. De la echipa oaspete s-au remarcat Tankaskaya, cu 6 goluri, Jafarova si Ulyanich cu cate 4. Antrenorul echipei CS Tomis, Ion Puscasu, s-a declarat multumit de rezultat, desi considera ca diferenta de scor ar fi putut fi mai mare daca, in repriza secunda, evolutia jucatoarelor sale ar fi fost la fel de buna ca in prima parte. "Am avut sansa sa studiem bine echipa azera si acest lucru ne-a ajutat foarte mult. In repriza a doua nu am avut aceeasi evolutie buna ca in prima parte, lipsa de luciditate din aparare si la finalizare a facut ca diferenta de scor sa nu fie una mai mare. Cred ca ne va astepta un meci dificil la Baku", a spus Puscasu. Tehnicianul constantean crede in forta echipei de a ajunge pana in finala Cupei Challenge. "Diferenta de zece goluri este mare, dar orice este posibil in meciul din deplasare, unde publicul ne va fi ostil. Speram ca si acolo sa avem arbitri corecti. Vrem sa jucam finala competitiei, dar mai avem mult de lucru pana atunci", a spus antrenorul constantean. Pe de alta parte, tehnicianul formatiei ABU Baku, Georgi Voronov, a subliniat ca in retur echipa sa va incerca sa isi arate adevarata valoare. "Felicit echipa gazda pentru victorie. E foarte greu sa spui ce vom face in meciul retur, cand pierzi la o diferenta de 10 goluri, dar vom incerca sa aratam ca suntem o echipa buna", a declarat Voronov, dupa incheierea partidei. Meciul retur dintre CS Tomis si ABU Baku va avea loc pe data de 16 februarie, in Azerbaidjan.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}