07:22 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Studenţii Academiei Navale medaliaţi cu aur în Turcia

11 May, 2013 08:28 1194 Marime text
Lotul sportiv al Academiei Navale "Mircea cel Bătrân", medaliat cu aur la cea de-a 16-a ediţie a Campionatului Internaţional Nautic, va fi premiat luni, 13 mai, la ora 12.00, la sediul instituţiei, de către comandantul acesteia.
La festivitatea de premiere vor participa studenţi militari şi civili ai academiei, profesori, rude şi prieteni ai medaliaţilor.
Lotul sportiv al Academiei Navale "Mircea cel Bătrân" a reprezentat România la cea de-a 16-a ediţie a Campionatului Internaţional Nautic, desfăşurat în perioada 6-10 mai, la Academia Navală din Turcia.
La competiţie au participat 14 ţări, iar studenţii militari români au obţinut locul I la clasamentul general, la egalitate de puncte cu lotul Chinei.
Competiţia a avut patru secţiuni: Nataţie, Salvare pe mare, Sailing şi Marinărie. Cei şase sportivi, Alina Toncea, Victor Teodoru, Valentin Bîrnaz, Radu Fronescu, Bogdan Prodescu şi Florin Hodorogea au obţinut două medalii de aur, una de argint şi două de bronz.
Lotul a fost condus şi antrenat de comandorul Virgil Ene-Voiculescu. Anul trecut, lotul Academiei Navale "Mircea cel Bătrân" s-a clasat pe locul al doilea.