06:47 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Vukotici are incredere in fotbalistii sai

26 Apr, 2006 00:00 691 Marime text

# De la bun inceput, Momcilo Vukotici a subliniat importanta jocului din "parcul cu platani", declarand ca acesta este de fapt repriza a doua a unui meci de 180 de minute * El a facut apoi o "radiografie" tactica a confruntarii de la Bucuresti, afirmand ca va incerca sa ii tina pe "bancari" departe de careul constantean, deoarece acestia au jucatori inalti si cu un bun joc aerian * Sarbul este convins ca elevii sai sunt pregatiti psihic pentru intalnirea de azi, dar subliniaza importanta concentrarii maxime pe durata intregii partide * Singurul indisponibil este Liviu Mihai, el avand umarul dislocat * Meciul va fi condus la centru de catre Sorin Corpodean

Astazi, la Bucuresti, pe stadionul "Cotroceni", va avea loc returul semifinalei de Cupa Romaniei dintre FC National si Farul Constanta, partida "plecand" de la scorul de 1-0 in favoarea "rechinilor" lui Momcilo Vukotici. Antrenorul sarb a sustinut ieri o conferinta de presa pe marginea acestui eveniment. De la bun inceput, Vukotici a subliniat importanta jocului din "parcul cu platani", declarand ca acesta este de fapt repriza a doua a unui meci de 180 de minute. "Este de departe cel mai important meci al nostru din acest sezon. Este de fapt a doua repriza a semifinalei, iar noi avem 1-0 la pauza. Ma astept la o partida dificila, pentru ca FC National va incerca din start sa transeze disputa in favoarea sa. In mod sigur va fi un forcing pe debut al gazdelor, iar noi va trebui sa rezistam. Va trebui sa tinem echipa adversa cat mai departe de poarta, dar sa nu credeti ca ne gandim la un 0-0. Vom incerca si noi sa marcam, pentru ca daca o vom face, vom avea apoi un meci mult mai usor", a afirmat Vukotici. El a facut apoi o "radiografie" tactica a confruntarii de la Bucuresti. "In primul rand, va trebui sa controlam jocul la mijloc si sa avem un bun joc de pase. Nationalul va trebui tinuta in afara careului nostru, deoarece are jucatori inalti, cu un bun joc de cap. Daca vom stapani mijlocul terenului, in mod sigur vom reusi sa ne cream ocazii de gol si poate vom si marca", a afirmat sarbul. Acesta este convins ca jucatorii sai sunt pregatiti psihic pentru intalnirea de azi. "Sunt sigur ca jucatorii mei sunt motivati pentru acest meci. Ei stiu foarte bine cat de importanta este aceasta confruntare pentru ei, dar este necesar sa fie concentrati la maxim pe toata durata partidei si sa fie pregatiti pentru toate scenariile posibile. Spre exemplu, putem sa marcam noi si apoi sa intram intr-o stare nedorita de relaxare sau putem sa primim gol si sa ne demoralizam. Toate aceste stari trebuie evitate, indiferent de ce se va intampla pe teren. Noi trebuie sa fim o echipa omogena, care sa coopereze bine intre linii. Eu cred in jucatori si cred ca acest mic avantaj pe care il avem, va fi de ajuns pentru calificarea in finala. Este important scorul din tur, pentru ca daca marcheaza ei, noi suntem inca in joc, iar daca marcam noi, lor le va fi foarte greu sa revina", a mai declarat tehnicianul Farului. Intrebat daca acest meci este hotarator pentru viitorul sau la echipa, Vukotici a preferat sa nu comenteze, spunand doar ca nu se gandeste acum la asa ceva, ci doar la partida din Cotroceni. In tabara constanteana, singurul jucator indisponibil va fi Liviu Mihai, acesta avand umarul dislocat. "Mihai are nevoie de odihna totala in acest moment si nu va putea juca maine (n.r. astazi), dar cred ca in partida de sambata, tot cu FC National, din campionat va fi apt de joc", a comentat Vukotici despre starea de sanatate a fotbalistului constantean. Returul semifinalei dintre FC National si Farul Constanta va incepe la orele 17.00 si va fi arbitrat de catre Sorin Corpodean, ajutat la cele doua linii de tusierii Marcel Savaniu si Ioan Onicas. Observatori FRF sunt Daniel Prodan si Gheorghe Constantin.