06:40 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie importantă reușită de CSM Oradea, la Saratov, în Liga Campionilor

21 Dec, 2016 20:34 988 Marime text
CSM CSU Oradea a reușit o victorie importantă în deplasare cu formația rusă Avtodor Saratov, cu scorul de 65-59 (16-12, 17-14, 15-17, 17-16), în această seară, în cadrul Grupei B a Ligii Campionilor la baschet masculin, informează Agerpres.

Campioana României a reușit a doua victorie consecutivă în competiție, după 69-64 cu israelienii de la Maccabi Rand Media Rishon Lezion. CSM CSU Oradea se impusese în fața rușilor de la Avtodor și în meciul tur, cu 96-85.

Echipa antrenată de Cristi Achim a început bine jocul din Kristall Arena și după primul sfert avea avantaj de patru puncte, 16-12. Orădenii și-au consolidat avansul în perioada următoare, iar la jumătatea meciului scorul era de 33-26 în favoarea oaspeților. CSM Oradea a condus și cu 40-28, dar înaintea ultimului sfert diferența se redusese la cinci puncte, 48-43. În ultimul sfert, Avtodor a preluat conducerea, cu 52-51, dar Mirkovic, cu un coș de trei puncte, a readus echipa orădeană în avantaj (52-54). Cu 92 de secunde înainte de final, scorul era egal, 59-59. Gazdele nu au mai reușit nimic până la sfârșit, în timp ce Oradea a marcat șase puncte, ratând și câteva aruncări libere.

Americanul Martin Zeno, cu 28 puncte, 6 recuperări, 1 pasă decisivă, a fost MVP-ul orădenilor. La CSM au mai jucat Branko Mirkovic 8 p, 3 rec, 6 pd, Cătălin Petrișor 2 rec, Uros Lucic 9 p, 5 rec, 2 pd, Titus Nicoară 2 p, 7 rec, 1 pd, Sean Denison 7 p, 6 rec, 4 pd, Bogdan Țîbîrnă 2 rec, Muhamed Pasalic 9 p, 5 rec, 3 pd, Bobe Nicolescu 2 p, 2 rec. De remarcat că orădenii au fost lipsiți în continuare de Andrei Mandache și Sean Barnette.

La Avtodor au jucat Anton Ostapkovici, Branden Frazier 9 p, 4 rec, 2 pd, Serghei Bîkov 2 rec, 4 pd, Maxim Koliușkin 2 p, 4 rec, Michael Stockton 2 p, 3 rec, 6 pd, Evgheni Kolesnikov 5 p, 4 rec, Vince Hunter 5 p, 4 rec, Nicolas Minnerath 25 p, 11 rec, Michael Carrera 8 p, 6 rec, 1 pd, Alan Makiev3 p, 4 rec.
În clasament, înaintea partidei dintre Maccabi și Pinar Karșiyaka (21,00), pe primul loc în clasament se află MSB Le Mans Sarthe, 17 puncte, urmată de Umana Reyer Venezia, 17 p, Kataja Basket, 16 p, Pinar Karșiyaka, 15 p, CSM CSU Oradea, 15 p, Avtodor Saratov, 14 p, Maccabi Rand Media, 12 p, Himik Iujnîi, 11 p.

CSM Oradea va juca următorul meci pe 4 ianuarie, acasă, cu liderul MSB Le Mans Sarthe.