14:05 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie dramatica pentru CVM, in Top Teams Cup

28 Oct, 2005 00:00 761 Marime text
Miercuri seara, pe terenul celor de la Vegyesz Kazincbarcika (Ungaria), echipa masculina de volei, CVM Constanta a debutat in actuala editie a Top Teams Cup. Partida a fost una de un nivel tehnic deosebit, iar balanta a inclinat din fericire catre jucatorii lui Petrica Stancu, care s-au impus cu scorul de 3-2. Momentele dramatice nu au lipsit pe durata intalnirii, iar constantenii s-au intors acasa si cu un om accidentat, Razvan Serban, lovit la genunchiul drept. Gazdele au inceput mai bine partida, reusind sa castige primul set cu 25-22, insa constantenii s-au mobilizat si au invins in urmatoarele doua, cu 25-19, respectiv 25-21. Din pacate, in setul al patrulea, romanii si-au pierdut din concentrare, si au cedat cu 25-23. In setul decisiv, CVM a jucat foarte bine, strangand randurile si nelasand, practic, nici o sansa adversarilor. Scor, 15-11, si voleibalistii nostri castiga primul lor meci european din acest sezon. La sfarsitul intalnirii, singura parere de rau a fost legata de accidentarea lui Serban. Iata si echipa folosita in acest meci de catre Petrica Stancu si Romeo Enescu: Serban, Gontariu, Began, M. Pavel, Miletic, Dirivenco, Tanasescu, Halchin, Oancea si Voinea. Petrica Stancu s-a aratat multumit de evolutia jucatorilor sai, dorind ca acestia sa continue pe aceeasi linie, iar accidentarea lui Serban sa nu fie grava. In etapa viitoare, CVM Constanta va intalni pe teren propriu Benfica Lisabona, si ea componenta a grupei C. Intalnirea va avea loc pe data de 2 noiembrie, la Sala Sporturilor, spectatorii fiind asteptati in numar mare pentru a sustine echipa.