Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
04:21 21 11 2018 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Selecţionerul Cosmin Contra a întocmit lista convocărilor preliminarii pentru debutul în Liga Naţiunilor

ro

19 Aug, 2018 13:08 674 Marime text
Echipa naţională de fotbal a României susţine, luna viitoare, primele două meciuri din noua competiţie Liga Naţiunilor: pe 7 septembrie (de la ora 21.45, fără spectatori), la Ploieşti ,cu Muntenegru, şi pe 10 septembrie (de la ora 21.45) în deplasare cu Serbia.

Selecţionerul României, Cosmin Contra, a întocmit lista convocărilor preliminarii pentru aceste două partide, în rândul stranierilor. Contra s-a oprit la 19 jucători care activează în străinătate, iar lotul final, în care se vor regăsi şi fotbaliştii din Liga 1, va fi anunţat ulterior.  

Cei 19 stranieri sunt:

Portari: Ciprian Tătărușanu (FC Nantes, 51/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0)

Fundași: Cristian Săpunaru (Kayserispor, 27/0), Vlad Chiricheș (Napoli, 53/0), Cosmin Moți (Ludogoreț, 12/0), Alin Toșca (Real Betis, 13/0)

Mijlocași: Răzvan Marin (Standard Liege, 11/1), Adrian Stoian (Crotone, 2/0), Paul Anton (3/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 35/4), Dorin Rotariu (AZ Alkmaar, 6/1), Nicolae Stanciu (Sparta Praga, 22/8), Eric Bicfalvi (FC Ural, 4/0), Constantin Budescu (Al-Shabab, 11/5), Alexandru Maxim (Mainz, 29/2)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogoreț, 23/6), Alexandru Băluță (Slavia Praga, 5/1). 

Pe site-ul oficial al Federaţiei Române de Fotbal s-au oferit amănunte despre formatul Ligii Națiunilor:

• Câștigătoarele grupelor vor promova în seria superioară a ediției următoare, ultimele clasate retrogradând în seria inferioară.

• Pe 2 decembrie 2018 are loc tragerea la sorți pentru preliminariile Euro 2020. Cele șase urne valorice vor fi stabilite exclusiv pe baza performanțelor din grupele Ligii Națiunilor. În seria României, câștigătoarele celor patru grupe alături de cele mai bune două ocupante ale locurilor secunde vor fi în a treia urnă valorică pentru tragerea la sorți a preliminariilor Euro 2020. Celelalte echipe vor fi în urna a patra valorică.

• Preliminariile Euro 2020 se desfășoară în perioada martie-noiembrie 2019. Cel mai bine clasate echipe în cele patru grupe din Seria C a Ligii Națiunilor, care nu s-au calificat deja la Euro 2020 prin intermediul preliminariilor, merg în play-off-ul Ligii Națiunilor (martie 2020).

• Cele 4 echipe din play-off vor disputa semifinale într-o singură manșă (pe terenul echipei cu linie de clasament mai bună în grupele Ligii Națiunilor), iar finalistele se vor duela într-o singură manșă (gazda va fi trasă la sorți). Câștigătoarea se califică la Euro 2020.

Programul grupei 4, seria C, din Liga Națiunilor UEFA:

7 septembrie: România – Muntenegru (stadion “Ilie Oană”, Ploiești), Lituania – Serbia (ora 21:45)
10 septembrie: Serbia – România, Muntenegru – Lituania (ora 21:45)
11 octombrie: Lituania – România, Muntenegru – Serbia (ora 21:45)
14 octombrie: România – Serbia (Arena Națională, ora 16:00), Lituania – Muntenegru (ora 21:45)
17 noiembrie: Serbia – Muntenegru (ora 16:00), România – Lituania (ora 21:45) – stadion “Ilie Oană”, Ploiești
20 noiembrie: Serbia – Lituania, Muntenegru – România (ora 21:45)

Sursa foto: frf.ro

Ti-a placut articolul?

Comentarii