08:29 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HC Dobrogea Sud Constanţa, victorie cu CSM Vaslui

22 Dec, 2020 16:38 2470 Marime text
  • Echipa de pe litoral are 11 victorii şi trei eşecuri în 14 meciuri derulate până acum în acest sezon al Ligii Naţionale.

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanţa a disputat astăzi, la Sfântu Gheorghe, meciul din etapa a 14-a a Ligii Naţionale, întâlnind CSM Vaslui.

Victoria i-a aparţinut formaţiei de pe litoral, scor 30-25 (14-14).

“Delfinii” au făcut un meci bun la Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe și au învins o echipă incomodă, care le-a ținut piept 45 de minute. Vasile a început bine între buturi, iar Nikolic, Komogorov și Andrei au apărut la finalizare, dar vasluienii au dat o replică neașteptat de viguroasă, cu Acatrinei în prim-plan. Interul dreapta a fost vioara întâi în atacul adversarilor și a dat gol după gol, încheind prima repriză cu 9 reușite, ultima chiar înainte de pauză: 14-14! Apărarea noastră i-a găsit antidotul în repriza secundă, când ne-am desprins pe mâna lui Nistor la 18-14. Nikolic a ieșit la rampă cu câteva finalizări de efect, iar Șandru și Komogorov i-au ținut isonul. De la 25-22, în minutul 48, nu s-a mai pus decât problema diferenței de scor. Chilianu s-a remarcat între buturi, iar Buricea a tăiat elanul vasluienilor la 28-25, cu o acțiune personală, se arată pe site-ul oficial al HCDS.

Evoluția scorului: 5-5 (min.10), 7-10 (min.20), 10-10 (min.23), 14-14 (min.30), 18-14 (min.37), 26-22 (min.50).

Au evoluat echipele:

HC Dobrogea Sud (antrenor, Djordje Cirkovic): Vasile, Chilianu – Komogorov 8 goluri, Nikolic 7, Nistor 5, Andrei 4 (2x7m), Șandru 4, Buricea 1, Chikovani 1, Simovic, Chiuffa, Ilie, Susanu, Ignat, Ersin.

CSM Vaslui (antrenor, Alin Bondar): Petrila, Cioată – Acatrinei 11 goluri, Amihăesi 3, Petrea 3, Dragon 2, Vancea 2, Carali 2, Cumpănici 1, Popa 1, Karamintsev, Voinea, Cîrchea, Chiratcu.

În urma acestui succes, HCDS a ajuns la 33 de puncte acumulate (în urma a 11 victorii şi a trei înfrângeri).

Cu acest bilanţ, formaţia constănţeană ocupă locul trei în clasament, dar la egalitate de puncte cu a doua clasată, Potaissa Turda.

Miercuri, 23 decembrie, HCDS dispută la Sfântu Gheorghe, de la ora 13.00, ultima partidă din acest an, cu HC Buzău 2012.

Sursa foto: Facebook (HC Dobrogea Sud)