12:06 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Eșec usturător. Meci cu nouă goluri! FC Viitorul, învinsă de Gent cu scor de tenis. La pauză, a fost 5-1!

25 Jul, 2019 23:36 1975 Marime text
FC Viitorul a susținut în această seară prima manșă a turului doi preliminar al Europa League, întâlnind în deplasare echipa belgiană KAA Gent.

Partida le-a revenit la scor gazdelor, cu un scor de tenis, 6-3, la pauză 5-1!

Gent a condus și cu 6-1 (în minutul 50), FC Viitorul reușind apoi să mai înscrie de două ori.

Au înscris Nana Asare (4), Dejaegere (13), Yuya Kubo (35, 45), Yaremchuk (42 - din penalty, 50), respectiv Mladen (21) și Țîru (56, 61).

KAA Gent ia astfel o opțiune serioasă pentru calificarea în turul următor.

FC  Viitorul a jucat cu: Tordai - Mladen, Țîru (cpt.), Iacob (46 Ghiță), De Nooijer - Achim, Artean, Houri - Mățan (72 Calcan) - G. Ganea (62 Drăguș), Iancu.

Echipa lui KAA Gent (antrenor, Jess Thorup) a fost: Kaminski - Lustig, Plastun, Rosted (70 Mohammadi), Asare - Dejaegere (62 Castro-Montes), Owusu, Odjidja - David - Kubo (61 Beridze), Yaremchuk.

Returul va avea loc joi, 1 august, de la ora 18.00, pe stadionul Central al Academiei Gheorghe Hagi, de la Ovidiu.

Sursa foto: Facebook (FC Viitorul)