Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
15:18 06 03 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FOTO Armă neletală, depistată de polițiștii de frontieră! A fost întocmit dosar penal

ro

06 Mar, 2026 10:34 209 Marime text
Foto: Poliția de FrontierăO armă neletală, fără documente legale, a fost descoperită de polițiștii de frontieră. Potrivit Poliției de Frontieră, polițiștii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu au descoperit, în cadrul unei acțiuni de tip BLITZ, un pistol cu gaz și un încărcător asupra unui cetățean bulgar, pentru care acesta nu deținea documente legale.

În data de 05.03.2026, în jurul orei 21.45, în proximitatea stației de taxare a podului Calafat-Vidin, polițiștii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu - Sectorul Poliției de Frontieră Calafat, au oprit pentru control, pe DN 56, un autoturism înmatriculat în Bulgaria, condus de către un cetățean bulgar, în vârstă de 21 de ani, care se deplasa pe ruta Bulgaria – România.

Cu ocazia controlului efectuat asupra mijlocului de transport, în spațiul de depozitare al portierei șoferului, au fost descoperite un pistol cu gaz și un încărcător. Pentru bunurile identificate, persoana în cauză nu a putut prezenta documente legale“ - conform Poliției de Frontieră


În cauză, polițiștii de frontieră au întocmit lucrare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de „deținere sau portul fără drept de arme neletale din categoria celor supuse autorizării’ și „contrabandă calificată”.

Bunurile au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor.

Polițiștii de frontieră acționează permanent pentru prevenirea și combaterea faptelor ce aduc atingere ordinii și siguranței publice, fiind mereu la datorie în slujba cetățenilor
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii