03:45 30 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța, campioana României 2022/2023. Festival pe litoral! (GALERIE FOTO+VIDEO)

21 May, 2023 20:02 4044 Marime text

Campionii României!

După un sezon fabulos, pe care l-a dominat cu autoritate în fața unor formații cu foarte multă experiență, Farul a devenit noua campioană a României. Un titlu pentru istorie, pentru toți dobrogenii!

Meciul cu FCSB a fost unul dramatic, în care Farul a dovedit încă o dată de ce este cea mai bună formație din campionat. Condusă cu 2-0 după primele 16 minute, Farul a revenit incredibil pe tabelă și s-a impus cu 3-2, după reușitele lui Mateus 42, Băluță 59 și L. Munteanu 86, se arată pe site-ul official al Farului.

La festivitatea de premiere, întâi au pătruns pe gazon membrii staff-urilor clubului, apoi jucătorii, iar ultimii trei care au venit au fost golgeterul echipei, Denis Alibec, managerul tehnic Gheorghe Hagi și căpitanul Farului, Ionuț Larie. Hagi a intrat pe teren alături de soția sa, Marilena. Fariștii au primit medaliile și tricourile de campioni, iar bucuria lor și a întregului stadion a fost completată de confetti și de un spectaculos foc de artificii. Hagi și elevii său au dat frâu liber fericirii și au făcut turul stadionului, în uralele spectatorilor.

La meci a fost și Stere Halep, tatăl Simonei Halep, care a avut și el satisfacția cuceririi titlului de către Farul.

Urmează festivitatea de premiere​.

UPDATE: Meciul s-a încheiat, Farul este campioana României!​ După fluierul de final, nebuni de fericire, spectatorii au invadat terenul de la Ovidiu.

Meciul a intrat în prelungiri, de la margine s-au arătat cinci minute.
La FCSB Omrani l-a înlocuit pe Coman.​
UPDATE: În minutul 85, Farul face 3-2 prin Louis Munteanu!
Spectatorii scandează: Campionii, campionii, ole, ole, ole!
La acest scor, Farul este campioană!

UPDATE:
În minutul 78, Louis Munteanu trage pe lângă poartă.
La FCSB, Miculeacu îl înlocuiește pe Ovidiu Popescu

UPDATE:
În minutul 77, Borza accidentat este înlocuit la Farul de Vlad Morar
UPDATE:
Minutul 73. Ocazie mare Farul, prin Mateus, care a tras peste poartă, după incursiunea lui Sali.
UPDATE:
Alte schimbări la Farul, în minutul 66: Boli - Nedelcu, Sîrbu - Kiki.
UPDATE:
În minutul 58, Farul egalează prin Tudor Băluță.
Farul - FCSB 2-2!
UPDATE:
În minutul 56, face și Farul două schimbări:
Casap în locul lui Grameni și Sali în locul lui Mazilu.
UPDATE:
A început repriza a doua.
La FCSB s-au făcut două schimbări: A ieșit Tamm și a intrat Cristea, a ieșit Octavian Popescu și a intrat Cordea.​
UPDATE:
La pauză, este prezentată echipa Under-16 a Farului, care, astăzi, a devenit campioană națională.​
UPDATE:
S-a încheiat prima repriză: Farul - FCSB 1-2.
UPDATE:
Farul reduce din diferență prin Mateus în minutul 42.
Farul - FCSB 1-2!
UPDATE:
În minutul 39, FCSB e din nou periculoasă, grație lui Compagno, dar tabela rămâne nemodificată.​
UPDATE:
În minutul 29, Louis Munteanu nu-l poate învinge din apropiere pe portarul Târnovanu.​
UPDATE:
În minutul 22, Mateus de la Farul are o acțiune în careu, dar trage în plasa laterală.

UPDATE:
 În minutul 17, FCSB majorează diferența la 2-0, prin Compagno, din pasa lui Florinel Coman.
UPDATE:
În minutul 9, s-a deschis scorul. A marcat FCSB, prin Adrian Șut, care a tras din afara careului.
Farul - FCSB 0-1!
Fanii Farului fac spectacol în tribună, au aprins si torțe.

Meciul a început.
Lovitura simbolică de start a fost dată de Paul Peniu, președintele Academiei Hagi​
UPDATE:
Fanii Farului îi scandează numele lui Denis Alibec, absent în acest meci.

UPDATE:
Un spectator a venit la meci în tribună cu un mesaj special: Bre nea Gigi, nu uita, steaua-i jucăria ta. Forzza Farul!

UPDATE:
Meciul este urmărit și de la înălțimea unui hotel de lângă stadion
UPDATE:
Înainte de meci, fanii FCSB au dat naștere unui foc de artificii.
La partidă este prezent și Florin Tănase, fost jucător al FCSB, dar și al FC Viitorul.
UPDATE:
Echipele de start:
Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Aioani - Kiki, Larie, Artean, Borza - T. Băluță, Nedelcu, Grameni - Ad. Mazilu, L. Munteanu, Mateus Barbosa
Rezerve: Buzbuchi - Sîrbu, Boli, Doukoure, Casap, N. Popescu, V. Morar, Sali, I. Cojocaru
FCSB (antrenor: Elias Charalambous): Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic - Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru - Oct. Popescu, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad - Miculescu, I. Cristea, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu, Cordea.
UPDATE:
Interes enorm la meci, fanii Farului și ai FCSB se duelează verbal.
Pe arenă este vacarm.
Echipa feminină prezintă trofeul în fața galeriei fariste.
UPDATE:
Cu o oră înainte de începerea meciului, pe gazon are loc premierea echipei de fete a Farului, care a promovat în Liga 1.

Etapa a noua, penultima, din turneul play-off al Superligii, ediția 2022/2023, programează în această seară, de la ora 21.00, pe arena principală a Academiei Hagi, de la Ovidiu, cu casa închisă, un meci de gală: Farul Constanța – FCSB.

Se întâlnesc primele două clasate în ierarhie, despărțite între ele de numai un punct, iar, în cazul unei victorii, echipa de pe litoral obține matematic titlul de campioană a României, fără a mai conta rezultatele din ultima etapă!

6. Sepsi OSK – 26p.

Pentru acest meci, echipa de pe litoral îi are indisponibili pe atacantul Denis Alibec, golgeterul „marinarilor“ (suspendat), și pe fundașul Mihai Popescu (accidentat).

Fanii i-au încurajat pe „marinari“ la antrenament. Spectacol! „Spre primul titlu“ (VIDEO)

Gabriel Zahiu, mesaj emoționant - „Departe de casă, dar cu gândul tot la Farul! Forza Farul! Farul campioană!“ (GALERIE FOTO)