02:37 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul, tot la patru puncte de Astra Florin Cernat - „E dureros când iei gol în prelungiri“

24 Nov, 2015 00:00 1367 Marime text

FC Viitorul a ratat şansa de a se apropia la două puncte de liderul Ligii 1, Astra Giurgiu, care, sâmbătă, a remizat, scor 2-2, pe teren propriu, cu Poli Timişoara.

Echipa constănţeană, a doua clasată, juca a doua zi, în deplasare cu ASA Tg. Mureş, iar o victorie îi apropia pe elevii lui Gică Hagi la două lungimi de formaţia giurgiuveană. FC Viitorul a înregistrat şi ea însă acelaşi scor, 2-2, astfel că distanţa dintre cele două formaţii a rămas ca înaintea etapei a 18-a a Ligii 1, de patru puncte.

Aganovic a făcut 2-1

Formaţia dobrogeană a fost însă la un pas de a câştiga la Cluj (acolo unde s-a jucat partida cu ASA Tg. Mureş), fiind egalată în prelungiri. Au marcat Brandan (12), Balaur (90+2), respectiv Balaur (36 autogol) şi Aganovic (65). Cele două echipe au fost: ASA Tg. Mureş (antrenor, Cristiano Bergodi): Stăncioiu - Velayos, Balaur, Ivan Gonzalez, Balic - Gorobsov, Mureșan (69 Voiculeţ), Brandan - Jazvic (78 Axente), Ramiro Costa, Romario Kortzorg (66 Hanca); FC Viitorul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Râmniceanu - Benzar, Boli, Mitrea, Cr. Ganea - Achim (66 Nedelcu), I. Filip, Aganovic - Nicoliţă, Cernat (78 I. Hagi), Chiţu (46 Marin).

Istoria cu Astra s-a repetat

„Aşa a fost şi cu Astra, jucând noi, dominând noi, făcând jocul şi evoluând ofensiv, dar nereuşind să câştigăm. Oricum, de la 1-6 pe terenul lui ASA, în sezonul trecut, la 2-2 acum, e bine“, a declarat Hagi. „Ne doream să câştigăm acest meci, astfel că nu suntem mulţumiţi cu egalul. Ăsta e fotbalul însă“, a spus şi Bănel Nicoliţă. „E dureros când iei gol în prelungiri“, a arătat Florin Cernat. FC Viitorul a acumulat 33 de puncte până acum, având nouă victorii, şase egaluri şi trei înfrângeri în 18 meciuri. În etapa următoare, jucătorii pregătiţi de Gică Hagi întâlnesc la Ovidiu CSU Craiova, care a strâns 26 de puncte până acum.