11:30 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Două stagii externe de pregătire FC Viitorul, amicale cu ŢSKA Moscova, MTK Budapesta şi Inter Baku

30 May, 2017 00:00 2092 Marime text
Campioana României, FC Viitorul, și-a stabilit programul de pregătire al acestei veri, în vederea startului sezonului 2017/2018. Astfel, jucătorii pregătiți de Gheorghe Hagi se vor reuni pe 11 iunie, iar a doua zi de dimineață vor efectua vizita medicală, la Constanța.
FC Viitorul va întreprinde în această vară două stagii de pregătire. Primul va avea loc în Turcia în intervalul 14-21 iunie, iar cel de-al doilea se va desfășura în Slovenia între 23 iunie - 7 iulie. Din Slovenia, FC Viitorul va reveni direct la București pentru a susține, pe 8 iulie, Supercupa României contra lui FC Voluntari. FC Viitorul va susține în cele două cantonamente șase meciuri de verificare, după cum urmează: cantonamentul din Turcia - 17 iunie - FC Viitorul - Inter Baku (Azerbaijan, locul 3); 20 iunie - FC Viitorul - FK Zira (Azerbaijan, locul 4); cantonamentul din Slovenia - 26 iunie - FC Viitorul - Gabala (Azerbaijan, locul 2), 29 iunie - FC Viitorul - MTK Budapesta (Ungaria, locul 11), 2 iulie - FC Viitorul - FK Krasnodar (Rusia, locul 4), 5 iulie - FC Viitorul - ŢSKA Moscova (Rusia, locul 2). Meciurile din Slovenia se mai pot modifica.

Ianis Hagi şi Alexandru Mitriţă, adversari în Serie A

Doi jucători produși de Academia de Fotbal Gheorghe Hagi au fost adversari într-un meci din Serie A. Ianis Hagi și Alexandru Mitriță au fost rivali în confruntarea Fiorentina - Pescara, încheiată la egalitate, scor 2-2. Ianis Hagi a intrat pe teren la gazde în minutul 55 și a fost foarte activ, trecând chiar și pe lângă gol la o lovitură liberă. Alex Mitriță a intrat în joc la Pescara în minutul 72 și a creat deseori panică în defensiva gazdelor. „Felicitări, Ionuț Mitriță și Ianis Hagi! Academia de Fotbal Gheorghe Hagi le urează celor doi jucători succes în continuare și cât mai multe meciuri bune în Serie A!“, este mesajul academiei constănţene.
Sursa foto: Facebook (Academia Hagi)