05:49 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Rugby/Farul a ratat titlul

20 Sep, 2009 00:26 769 Marime text

RCJ Farul Constanţa a fost învinsă astăzi de formaţia CSU Baia Mare, în semifinalele Campionatului Naţional de rugby. Partida a fost, din nfericire, dominată copios de gazde care au condus cu 10-7 la pauză, prin punctele suşite de Dimofte (eseu, transformare, lovitură de pedeapsă), respectiv Dumitru (eseu) şi Janties (transformare).

Mitanul secund s-a desfăşurat în aceeaşi notă, maramureşenii reuşind încă două eseuri prin Pop şi Bălan, unul transformat de acelaşi Dimofte, iar scorul a devenit un neverosimil 22-7. Samkaradze a marcat la rându-i un eseu în minutul 63, iar Lungu (79)a reuşit să aducă scorul la o marjă care duce cu gândul la dramatism, 21-22. Finalul a fost încins, cu nervi mulţi din partea constănţenilor, cei care nu s-au sfiit, din nou, să dea vina pe „arbitrajul părtinitor”. Farul va juca sâmbătă pentru medaliile de bronz, contra marei rivale, Dinamo dar sezonul poate fi catalogat ca un eşec.