15:12 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Mai buni decat favoritii la promovare

20 Sep, 2004 00:00 616 Marime text

Midia - Ceahlaul Piatra Neamt 2-1

Victorie deosebit de importanta inregistrata sambata dimineata la Navodari, unde Midia a invins cu 2-1 pe Ceahlaul Piatra Neamt, in cea de-a cincea etapa a Diviziei B. Considerata principala favorita la promovarea in Divizia A, echipa lui Gheorghe Stefan (Pinalti) a venit la Navodari pentru a obtine victoria in fata unei formatii considerate de mijlocul clasamentului. Midia insa a fost net superioara adversarei si a reusit sa invinga in ciuda "betelor in roate" puse de arbitrii brasoveni Robert Dumitru, Marius Beudeanu si Florin Hancu. Dupa o prima repriza alba, Midia deschide scorul in minutul 52, prin Jilavu care, scapat in careul advers, trage pe langa portarul Covrig. Oaspetii egaleaza in minutul 72, prin Enache, dar navodarenii revin in avantaj dupa numai trei minute, gratie golului lui Boras. In ultimul minut, Midia este foarte aproape de 3-1, cand Suliman este faultat clar in careu de catre Forminte, dar arbitrul de centru nu acorda penalty. In urma victoriei de sambata, Midia a urcat pe locul doi in clasamentul seriei B1, la egalitate de puncte, zece, cu prima clasata Dacia Unirea Braila. Tot sambata, Callatis Mangalia a castigat acasa cu 1-0 in fata Laminorului Roman, golul gazdelor fiind marcat de Erdinci Cogali in minutul 88. Cea de-a treia divizionara B din judetul nostru, FC Altay Constanta, a cedat cu 1-2 in deplasarea de la Targoviste, dupa ce la pauza condusese cu 1-0. Altay a deschis scorul printr-un penalty transformat in minutul 40 de Cosmin Mocanu, dar gazdele au marcat apoi de doua ori prin Ciolca (min. 50) si Iordan (penalty - min. 84). Dupa cinci etape, Callatis se afla pe locul 11, cu 6 puncte, in timp ce Altay ocupa pozitia a 15-a, cu 4 puncte.