09:47 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Lectie pentru propriii suporteri

01 Mar, 2004 00:00 720 Marime text

HC Municipal Constanta - Lignitul Targu Jiu 38-24

O parte a spectatorilor prezenti in Sala Sporturilor i-au fluierat pe constanteni pe tot parcursul meciului * Cu toate acestea, jucatorii constanteni si-au vazut de treaba si, cu mici oscilatii, au obtinut o victorie la scor impotriva echipei care impresionase prin rezultatele obtinute in primele doua etape

Partida dintre HC Municipal Constanta si Lignitul Targu Jiu, din etapa a treia a Grupei A a campionatului Ligii Nationale masculine de handbal, a avut un inceput in forta al formatiei noastre. Amenintata de rezultatele obtinute de olteni in primele doua runde (infrangere la limita, in deplasare, cu Dinamo Romconstruct Bucuresti, 30-31, si victorie contra Uztel Ploiesti, 27-22), HC Municipal s-a pregatit cum trebuie pentru aceasta confruntare si a abordat-o ca atare, conducand in primele minute cu 6-0. Lucru important: a reusit acest lucru intr-o atmosfera de "deplasare". Asta, pentru ca o parte a spectatorilor din tribunele Salii Sporturilor i-au fluierat pe jucatorii nostri si au scandat lozinci impotriva lor. Suparati ca Stavrositu si compania nu au venit sa-i salute la finalul partidei cu HC Minaur Baia Mare, din etapa trecuta, si pentru a se razbuna pe conducerea clubului, cu care au avut unele probleme de ordin organizatoric, componentii galeriei au avut un comportament ce nu-si are locul la meciurile de handbal, ci mai degraba la cele de fotbal. Iar asta dupa ce, in urma cu o saptamana, se imbratisau si se pupau cu jucatorii, de bucurie ca au reusit calificarea in semifinalele "Challenge Cup"! In aceasta atmosfera, handbalistii constanteni si-au vazut de joc, fiind poate mult mai motivati, marturie fiind diferenta de sase goluri din debut. Din pacate, in jocul HC Municipal a urmat un moment de relaxare, ceea ce a dus la egalitate pe tabela de scor, 8-8, in minutul 16. Antrenorul Aihan Omer a cerut time-out, iar pana la finalul primei reprize pe teren a existat o singura echipa, cea constanteana, care a zburdat pe teren. Inceputul partii secunde a semanat oarecum cu cel al primei reprize. Numai ca, de aceasta data, oaspetii nu au reusit sa mai egaleze. HC Municipal a avut avantaj de zece goluri (21-11, in minutul 33, si 22-12, in minutul 35). Lignitul s-a apropiat pana la cinci goluri (25-20), dar formatia de pe litoral a avut din nou un final de repriza senzational, invingand cu 38-24. HC Municipal: Stanescu, Popescu - portari; Saulescu (1), Racovitan, Puscasu (1), Timofte (5), Buricea (4), Nicolae (4), Stavrositu (2), D. Ali (1), L. Toma (6), Tucanu (3), Paraianu (11), Sania - jucatori de camp. Lignitul: Albici, Bichir - portari; Ghira (3), M. Filip (5), Mazilu, Pancu (4), Enache, Mihoci (1), C. Marin (4), C. Radu (1), Ilies (5), Clenciu (1), Cercel, Eremia - jucatori de camp. Celelalte rezultate ale acestei etape: Dinamo Bucuresti - Armatura "U" Agronomia Cluj 37-26, Uztel Ploiesti - Fibrexnylon Savinesti 38-24 si Steaua Bucuresti - HC Minaur Baia Mare 28-28. In urma acestor rezultate, formatia noastra ramane pe pozitia a patra a clasamentului, cu 12 puncte. Pe primele pozitii se afla Dinamo Bucuresti (17 p), Fibrexnylon Savinesti (15 p) si Uztel Ploieszi (13 p). In etapa viitoare. HC Municipal va evolua in deplasare la Fibrexnylon Savinesti.Aihan Omer (antrenor HC Municipal): "Mi-a placut maniera de arbitraj, care a lasat jocul liber. O echipa care are o aparare masiva isi permite sa se apere mai agresiv. Fusesem avertizat de rezultatele echipei din Targu Jiu. Stiam ca nu vin sa faca o plimbare la mare. Am inceput bine jocul. Am condus cu 6-0, dupa care a urmat o relaxare. Au fost pase gresite si pase la adversar. A trebuit sa muncim pentru a reface diferenta de scor. Jucam cu doi pivoti pentru ca avem cei mai buni pivoti din tara, Paraianu si Baiceanu. Acum, Baiceanu a fost accidentat si a jucat Puscasu. Numarul si valoarea lotului imi permit sa fac schimbarile de rigoare. Am considerat ca Saulescu ne va ajuta azi, iar acest lucru s-a vazut anihilandu-l foarte bine pe Pancu. Am considerat ca Tase nu este integrat si de aceea a stat pe banca. Mi-a placut atitudinea publicului spectator, care a pedepsit reactia galeriei, probabil suparata ca nu am salutat-o la Baia Mare. Baietii erau suparati si au omis acest lucru. Infrangerea nu este usor de digerat nici pentru jucatori. O galerie trebuie sa fie alaturi de echipa si la bine, si la rau".Liviu Andries (antrenor principal Lignitul): "A fost un meci bun. Echipa mea a jucat mult mai slab ca in partida cu Uztel Ploiesti. Noi suntem o echipa tanara, in formare, ce vrea sa fie la mijlocul clasamentului. Nu avem bugetul echipei HC Municipal. Noi vrem sa promovam jucatorii tineri in Liga Nationala. Din pacate, suntem prea cuminti. Acasa suntem lei, iar in deplasare, domnisoare".