07:47 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

La un penalty de semifinale

03 Apr, 2003 00:00 520 Marime text

Dinamo Bucuresti - FC Farul Constanta 2-2 (1-1)

Dinamovistii au obtinut victoria gratie unui gol marcat in minutele de prelungire, de Danciulescu, din lovitura de la 11 m

FC Farul Constanta a ratat la "mustata" o calificare in semifinalele "Cupei Romaniei" la fotbal. Ieri, in capitala, elevii lui Ion Marin au incheiat la egalitate, scor 2-2 (1-1), partida retur a sferturilor de finala. Cum in tur a fost 1-0 pentru bucuresteni, faristii au ratat accederea in penultimul act al competitiei. Echipa noastra, desi a luptat exemplar, a pierdut calificarea in minutul 90+3, cand arbitrul Sorin Corpodean a dictat un penalty pentru un hent in careu al lui Balan. Dincolo de aceasta eliminare ramane o amintire placuta maniera in care Farul a luptat in acest meci. Dinamo a avut un inceput de joc in tromba, Flavius Stoican reusind deschiderea scorului inca din minutul 11. Reusita campionilor en-titre a fost urmata de o bara a lui Danciulescu (22) si de o alta mare ocazie a lui Claudiu Dragan (25), insa, usor-usor, constantenii au reusit sa controleze jocul si, in minutul 28, Cristocea a adus egalarea din penalty. Pana la pauza, tot "marinarii" au fost la carma, trecandu-si in cont alte cateva ocazii clare de gol. Aceeasi regie a avut si repriza secunda. Dinamo a avut in debut cateva ocazii prin Kirita (53), Tames si Marica (blocati in aceeasi faza de Curca - 54), insa Farul a impins iarasi jocul in jumatatea adversa, atacand cu insistenta poarta lui Cr. Munteanu. In plus, a jucat foarte bine tactic. Ion Marin a scos jokerul din maneca atunci cand trebuia, introducandu-l pe Danut Munteanu, in minutul 75, in locul lui Pascovici. Iar noul intrat si-a facut datoria patru minute mai tarziu. Cand se parea ca Farul merge spre o victorie si o calificare meritata, o centrare in careu a lui Fl. Petre a atins mana lui Balan, iar Corpodean, prompt, a aratat punctul cu var. A executat si inscris Danciulescu, Dinamo obtinand cu noroc o remiza urata, la fel ca si victoria din meciul tur. Cat despre invinsi, felicitari si capul sus!Dinamo: Munteanu, Kirita (55 Grigorie), Burca, Onut, Tamas, Vatavu (46 Parvu), Fl. Petre, Stoican, Tames, Cl. Dragan (46 Marica), Danciulescu. Antrenor: Ioan Andone.FC Farul: Curca, Balan, Barbu, Schiopu, Pascovici (75 D. Munteanu), Senin, Badescu, Lungu, Cristocea, Chirea (55 Baltoi), L. Mihai (88 Thiandoum). Antrenor: Ion Marin.Cartonase galbene: Ion Barbu (83) si Thiandoum (90).Arbitri: Sorin Corpodean - Ioan Onicas, Ionel Popa.Observatori: Aurel Comsa, Dan Petrescu.