04:49 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSV Tomis forteaza patrunderea in semifinale

26 Feb, 2008 00:00 760 Marime text

Formatia constanteana porneste cu prima sansa in sferturile Cupei Romaniei, cu CSU Targu Mures, dupa ce s-a impus in tur cu scorul de 3-1

Daca in campionat nu o duc prea bine, aflandu-se pe locul 8, departe de obiectivul propus in debutul sezonului, CS Volei 2004 Tomis va incerca maine, in Cupa Romaniei, sa mai spele din pacate si sa se califice in semifinalele competitiei. Daca in campionatul intern gruparea constanteana nu are o evolutie imbucuratoare, nu acelasi lucru se intampla in a doua competitie nationala, Cupa Romaniei. Maine, in Sala Sporturilor din Constanta, Tomisul va incerca sa patrunda in semifinalele competitiei, dupa ce in partida tur a sferturilor de finala s-a impus in fata formatiei CSU Tg Mures cu 3-1. Formatia constanteana s-a calificat in sferturile Cupei dupa ce in turul precedent au eliminat pe U Cluj, in urma a doua victorii clare in ambele manse, cu scorul de 3-0. CS Volei 2004 Tomis vine dupa o infrangere in deplasarea de la Iasi, in etapa a XIX-a, disputata in acest week-end in fata formatiei locale Penicilina. Meciul de sambata a inceput foarte bine pentru echipa constanteana. Dupa ce s-au vazut conduse in primul set si la cinci goluri, voleibalistele pregatite de Alexandar Boskovici au revenit in joc si au egalat, scor 20-20. Prin forta in atac a fostei internationale Melania Alexe si a canadiencelor Shelley Chalmers si Tammy Mahon, Tomisul s-a detasat si a castigat primul act cu scorul de 25-22, in doar 22 de minute. Setul al doilea debuteaza din nou cum nu se poate mai prost pentru echipa constanteana, gazdele detasandu-se spre final la sase goluri diferenta, scor 18-12. Urmeaza insa o revenire a Tomisului, egaland scorul pe tabela, 24-24. Ultimele doua mingi sunt castigate insa de Penicilina, iesencele impunandu-se in al doilea set. Dupa 1-1 la seturi, constantencele cad total si nu mai reusesc sa puna in pericol evolutia scorului, Penicilina Iasi invingand cu scorul de 3-1 (22-25, 26-24, 25-15, 25-17). Tehnicianul echipei constantene, Aleksandar Boskovic, a declarat ca deocamdata CSV 2004 Tomis nu are experienta necesara pentru a duce un joc pana la sfarsit in acelasi ritm. "Nu avem inca experienta necesara pentru a ne impune pe toata durata unei partide, existand multe fluctuatii in joc. La ora actuala, Penicilina are jucatoare mult mai experimentate decat cele din echipa noastra si acest lucru a facut diferenta", a spus Boskovici. De asemenea, canadianca Tammy Mahon a afirmat ca echipa constanteana este mult mai puternica fata de ce a aratat pana acum in meciurile oficiale. "Ne pare rau ca am pierdut, dar nu avem inca experienta necesara pentru a castiga in fata unei echipe puternice. Totusi, eu sunt sigura ca nu aceasta este adevarata fata a noastra, jucam mult mai bine".

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}