14:25 13 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis ramane in cursa pentru cupele europene

16 May, 2005 00:00 643 Marime text
Cu trei etape inainte de finalul actualei editii de campionat, CS Tomis Constanta ocupa locul patru in clasamentul Ligii Nationale, pozitie care ii asigura un loc in cupele europene. Handbalistele pregatite de reputatul Dumitru Musi au reusit sambata dimineata o noua victorie, impunandu-se pe teren propriu, cu scorul de 33-28 in fata formatiei Universitatea Remin Deva. Startul a fost ceva mai dificil pentru Petrache si compania, echipa oaspete reusind chiar la un moment dat sa preia conducerea. Jucatoarele noastre si-au revenit, dornice sa isi ia revansa pentru esecul din tur (20-28, la Deva) si de la mijlocul primei reprize au fost de neoprit. La pauza, tabela de marcaj a indicat scorul de 19-12 pentru gazde. CS Tomis a condus ostilitatile si in a doua parte a jocului, trecandu-si in cele din urma in cont o victorie absolut meritata. Ramona Vaduva si Dorina Jerebie au fost cele mai bune marcatoare, avand cate sapte reusite, in timp ce golghetera echipei, Alina Petrache, si-a trecut in cont doar cinci goluri. Pentru Tomis au mai marcat Cristina Duican (5 g), Raluca Blebea (3 g), Mihaela Ignat Paraianu (3 g), Loredana Mateescu (2 g) si Georgiana Borcan (1 g). Antrenorul Dumitru Musi a introdus in teren toti cei trei portari (Lupu, Rombescu si Simona Strungaru) ca si pe jucatoarele de camp Ghiuler Osman si Roxana Mazur. In urma acestui succes, Tomis a acumulat 33 de puncte (din 23 de etape) si se afla pe locul patru, dupa Silcotub (39), Oltchim (37) si Rapid. Formatia din Constanta a facut schimb de locuri in clasament cu Rulmentul Brasov care tot sambata a pierdut acasa cu Oltchim Ramnicu Valcea si a ramas cu 31 de puncte. In aceasta editie de campionat, Alina Petrache a marcat pentru CS Tomis 176 de goluri, in timp ce Ramona Vaduva si-a trecut in cont 154 de reusite. Printre cele mai bune jucatoare ale formatiei noastre se mai numara Jerebie (67 de goluri) si Cristina Strungaru (61 de goluri).