13:33 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Japonezii au produs surpriza la Talent Cup Micii „galactici" învinşi la Constanţa de Kashima Antlers

17 Aug, 2011 00:00 1621 Marime text
talentcup.jpgDupă victoria categorică a Academiei Hagi în faţa lui Inter Milano, al doilea meci al zilei de debut la Talent Cup 2011 s-a încheiat cu succesul surprinzător al japonezilor de la Kashima Antlers în faţa deţinătoarei trofeului de anul trecut, Real Madrid.

Cu lotul decimat din cauza dezastrului de la Fukushima, mai mulţi jucători având rude printre victimele catastrofei din Japonia, niponii nu au avut niciun complex în faţa unei echipe cu nume în fotbalul mondial. „Am trecut prin momente teribile în luna martie, când a avut loc dezastrul de la Fukushima, în care au pierit părinţii unora dintre jucătorii noştri. Am fost nevoiţi să completăm lotul cu doi jucători mai mari de vârstă şi vreau să mulţumesc echipelor Inter Milano, Real Madrid şi Academia Hagi că au înţeles prin ceea ce am trecut şi au acceptat să participăm cu doi sportivi peste limita de vârstă", declara Takashima Takehiro, reprezentantul clubului nipon, înainte de jocul de ieri. Chiar şi în aceste condiţii, japonezii au început în forţă partida şi au înscris la chiar prima fază importantă de poartă, prin Ayumi Suzuki a cărui şut de la 25 de metri s-a oprit în vinclul porţii apărate de Herrero. Apărarea ultraaglomerată a celor de la Kashima a pus mari probleme ibericilor care nu au reuşit să se apropie foarte des de poarta japonezilor. Mai mult, în a doua parte a meciului, cei de la Kashima Antlers au repetat isprava din prima repriză şi au mai înscris o dată la prima şi singura ocazie de gol. Astfel, în minutul 61, Takeru Kiyonaga a înscris pentru 2-0, cu lovitură de cap din centrul careului. Golul de onoare al ibericilor l-a înscris Ivan Garcia în prelungirile jocului, după ce cu un minut înainte Benavente trimitea în bară de la punctul de la 11 metri. Kashima Antlers a încheiat partida în inferioritate numerică, Ryuta Miyauchi fiind eliminat în minutul 75 pentru două cartonaşe galbene. Astfel, ziua s-a încheiat cu o surpriză de proporţii, Real Madrid fiind văzută înainte de acest meci ca favorită certă. Antrenorul puştilor lui Real, Luis Miguel Ramis Monfort a trimis în teren echipa: Herrero - Parera, Portuondo, Paez, Castellano, Benavente, Rodriguez, Serrano, Sanchez, Roige şi Saez, intrând pe parcursul jocului şi Jimenez, Legaz, Garcia, Medran, Pardeza, Jerez, Olmedo, Gonzalez şi Lozano. Kashima Antlers, pregătită de Joaquim Ferreira Da Filho a început meciul cu următorul 11: Suka - K. Tobita, Ueno, R. Suzuki, Tokuno, T. Tobita, Hashimoto, Komiyama, A. Suzuki, Nakagawa şi Miyauchi. Au mai jucat: Onose, Saito, Kiyonaga, Okada. Astăzi, niponii vor juca, de la ora 19.30, „derby-ul" contra Academiei Hagi.