08:18 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul, la al doilea esec consecutiv

22 Mar, 2010 04:20 1273 Marime text
farul.jpgŞtefan Stoica: „Cu siguranţă totul se va termina dacă nu câştigăm etapa viitoare la Ploieşti"

„Marinarii" au suferit sâmbătă, al doilea eşec consecutiv în campionat după ce au cedat pe teren propriu, cu scorul de 0-1, în derbiul contra liderului clasamentului Ligii a II-a, Seria I, Victoria Brăneşti.

Cu orgoliul rănit după umilinţa de la Chiajna, elevii lui Ştefan Stoica au început în forţă partida şi au ratat trei ocazii importante până la jumătatea primei reprize prin Pătraşcu, Matei şi Kehinde Fatai. Constănţenii au mai redus din turaţie spre finalul primelor 45 de minute, oaspeţii având şi prima ocazie importantă a meciului în minutul 32. Coman se trezeşte singurla 16 metri, încearcă să pătrundă, dar intervineexcelent portarul Sardescu. Farul reia atacurile la poarta oaspeţilor, însă fără sorţi de izbândă. În minutul 57, antrenorul Victoriei Brăneşti, Ilie Stan îl introduce în teren pe atacantul Bogdan Oprea în locul unui mijlocaş, Avram, mutare cu tactică, care s-a dovedit a fi fatală pentru elevii lui Ştefan Stoica. Astfel, în ciuda asaltului constănţenilor la poarta lui Stoicescu, cu patru minute înainte de final, Oprea dă lovitura de graţie, profitând de haosul din defensiva Farului. Pe final, constănţenii au încercat să salveze ce mai putea fi salvat, dar nici Fatai, nici Pantelie nu au găsit soluţia egalării. Brăneşti învinge şi Farul mai pierde un tempo în lupta pentru promovarea în Liga I. Tehnicianul Ştefan Stoica a folosit în acest meci următoarea formulă: Sardescu - Măţel, Emil Ninu, Larie, Păcuraru (min. 84 - Bogdan Andone) - Ben Teekloh, Florin Pătraşcu (min. 70 - Pantelie) -Dan Prodan (min. 46 - Diogo Andrade), Cristocea, Cosmin Matei - Kehinde Fatai.După meci, „Mourinho" s-a declarat extrem de nemulţumit de rezultat susţinând că echipa sa a avut şi ghinion. „Se demonstrează iar că fotbalul este un joc nebun. Nu pot să-mi imaginez cum poţi ca echipă să câştigi cu 1-0, fără să şutezi o singură dată la poartă. Cred ca am avut zece ocazii de a înscrie în acest meci. Scorul este urât dar cred ca Farul a fost echipa mai puternică, echipa care a jucat fotbal. Se pare că nu avem nici noroc.În primele 20 de minute, am avut patru situaţii clare de gol şi apoi am mai avut şi două ocazii în care se putea acorda penalty pentru noi", a spus antrenorul Farului. În ceea ce priveşte lupta pentru promovare, Stoica este optimist şi crede că Farul are puterea să recupereze handicapul de puncte faţă de prima clasată: „Nu s-a pierdut nimic. Cât o să fiu la Constanţa voi fi optimist până în ultima clipă... Este adevărat ca ei au şapte puncte în faţă dar sunt şicelelalte echipe. Cu siguranţă totul se va termina dacă nu câştigăm etapa viitoare la Ploieşti". După eşecul cu Brăneşti, Farul continuă să ocupe poziţia a treia în clasament, cu 35 de puncte, la două lungimi distanţă de locul 2 ocupat de Sportul Studenţesc.