05:48 26 10 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

EURO 2024 Marți, 9 iulie 2024, se joacă prima semifinală. Cine transmite meciul

09 Jul, 2024 09:36 8817 Marime text

Prima semifinală a Campionatului European de fotbal din Germania, Spania – Franța, se dispută astăzi, 9 iulie 2024, la Munchen, de la ora 22.00.

Partida este transmisă în direct în România de Pro TV.

Spania este singura echipă de la EURO 2024 care a câștigat toate meciurile de până acum.

În sferturi, a învins Germania cu 2-1 (după prelungiri), iar în optimi a trecut de Georgia, scor 4-1.

Selecționata iberică a încheiat pe locul întâi grupa B, în care a învins Croația (3-0), Italia (1-0) și Albania (1-0).

De cealaltă parte, Franța a ajuns în semifinale fără a marca din acțiune în cele cinci partide disputate!

În sferturi, a eliminat Portugalia, la penalty-uri (5-3), după 0-0 la finele prelungirilor.

În optimi, Franța a trecut de Belgia, cu 1-0.

Franța a jucat în grupa D, în care s-a clasat pe locul doi, înregistrând rezultatele: 1-0 cu Austria, 0-0 cu Olanda și 1-1 cu Polonia.

Cine va câștiga semifinala Spania – Franța va întâlni în finală câștigătoarea din cealaltă semifinală, Anglia – Olanda.

Sursa foto: Facebook (UEFA EURO 2024)

Spania, prima semifinalistă. A învins Germania, după prelungiri (GALERIE FOTO)

EURO 2024
Franța, în semifinale, după ce a învins Portugalia la penalty-uri. Program sferturi sâmbătă, 6 iulie 2024 (GALERIE FOTO)