Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
06:55 25 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

EURO 2024 începe vineri, 14 iunie 2024. Când joacă România. Programul complet al meciurilor competiției din Germania

ro

14 Jun, 2024 10:00 4365 Marime text


Turneul final al Campionatului European de fotbal din Germania începe astăzi, 14 iunie 2024, și se va desfășura timp de o lună, până pe 14 iulie 2024, zi în care este programată finala.

Astăzi, de la ora 22.00, se joacă partida de deschidere (singura dispută a zilei), în grupa A, între gazda Germania și Scoția.

Confruntarea se joacă la Munchen, fiind transmisă de Pro TV, televiziunea unde se văd partidele în România, alături de Pro Arena.  

Prezentă din nou după opt ani la un turneu final, România face parte din grupa E, alături de Belgia, Slovacia, România și Ucraina.

Tricolorii susțin primul meci în competiție luni, 17 iunie, de la ora 16.00, cu Ucraina, la Munchen, în direct la Pro TV.

Celelalte grupe sunt:

Grupa A: Germania, Scoția, Ungaria, Elveția
Grupa B: Spania, Croația, Italia, Albania
Grupa C: Slovenia, Danemarca, Serbia, Anglia
Grupa D: Polonia, Olanda, Austria, Franța
Grupa F: Turcia, Georgia, Portugalia, Cehia.
 
Program complet:
 
Vineri, 14 iunie 2024
ora 22:00: Germania - Scoția (PRO TV, grupa A - Munchen)

Sâmbătă, 15 iunie 2024
ora 16:00: Ungaria - Elveția (PRO TV , grupa A - Koln)
ora 19:00: Spania - Croația (PRO TV , grupa B - Berlin)
ora 22:00: Italia - Albania (PRO TV, grupa B - Dortmund)

Duminică, 16 iunie 2024
ora 16:00: Polonia - Olanda (PRO TV, grupa D - Hamburg)
ora 19:00: Slovenia - Danemarca (Pro Arena, grupa C - Stuttgart)
ora 22:00: Serbia - Anglia (Pro TV, grupa C - Gelsenkirchen)

Luni, 17 iunie 2024
ora 16:00: România - Ucraina (Pro TV, grupa E - Munchen)
ora 19:00: Belgia - Slovacia (Pro TV, grupa E - Frankfurt)
ora 22:00: Austria - Franța (Pro TV, grupa D - Dusseldorf)

Marți, 18 iunie 2024
ora 19:00: Turcia - Georgia (Pro Arena, grupa F - Dortmund)
ora 22:00: Portugalia - Cehia (Pro TV, grupa F - Leipzig)

Miercuri, 19 iunie 2024
ora 16:00: Croația - Albania (Pro TV, grupa B - Hamburg)
ora 19:00: Germania - Ungaria (Pro Arena, grupa A - Stuttgart)
ora 22:00 Scoția - Elveția (Pro TV, grupa A - Koln)

Joi, 20 iunie 2024
ora 16:00: Slovenia - Serbia (Pro TV, grupa C - Munchen)
ora 19:00: Danemarca - Anglia (Pro Arena, grupa C - Frankfurt)
ora 22:00: Spania - Italia (Pro TV, grupa B - Gelsenkirchen)

Vineri, 21 iunie 2024
ora 16:00: Slovacia - Ucraina (Pro TV, grupa E - Dusseldorf)
ora 19:00: Polonia - Austria (Pro Arena, grupa D - Berlin)
ora 22:00: Olanda - Franța (Pro TV, grupa D - Leipzig)

Sâmbătă, 22 iunie 2024
ora 16:00: Georgia - Cehia (Pro TV, grupa F - Hamburg)
ora 19:00: Turcia - Portugalia (Pro TV, grupa F - Dortmund)
ora 22:00: Belgia - România (Pro TV, grupa E - Koln)

Duminică, 23 iunie 2024
ora 22:00: Elveția - Germania (Pro TV, grupa A - Frankfurt)
ora 22:00: Scoția - Ungaria (Pro Arena, grupa A - Stuttgart)

Luni, 24 iunie 2024
ora 22:00: Croația - Italia (Pro TV, grupa B - Leipzig)
ora 22:00: Albania - Spania (Pro Arena, grupa B - Dusseldorf)

Marți, 25 iunie 2024
ora 19:00: Olanda - Austria (Pro TV, grupa D - Berlin)
ora 19:00: Franța - Polonia (Pro TV, grupa D - Dortmund)
ora 22:00: Anglia - Slovenia (Pro TV, grupa C - Koln)
ora 22:00: Danemarca - Serbia (Pro Arena, grupa C - Munchen)

Miercuri, 26 iunie 2024
ora 19:00: Slovacia - România (Pro TV, grupa E - Frankfurt)
ora 19:00: Ucraina - Belgia (Pro Arena, grupa E - Stuttgart)
ora 22:00: Cehia - Turcia (Pro Arena, grupa F - Hamburg)
ora 22:00: Georgia - Portugalia (Pro TV, grupa F - Gelsenkirchen)
 
Sâmbătă, 29 iunie 2024
ora 19:00: 2A - 2B (Pro TV, optimea 1 - Berlin)
ora 22:00: 1A - 2C (Pro TV, optimea 2 - Dortmund)

Duminică, 30 iunie 2024
ora 19:00: 1C - 3D/3E/3F (Pro TV, optimea 3 - Gelsenkirchen)
ora 22:00: 1B - 3A/3D/3E/3F (optimea  4 - Koln)

Luni, 1 iulie 2024
ora 19:00: 2D - 2E (Pro TV, optimea 5 - Dusseldorf)
ora 22:00: 1F - 3A/3B/3C (Pro TV, optimea 6 - Frankfurt)

Marți, 2 iulie 2024
ora 19:00: 1E - 3A/3B/3C/3D (Pro TV, optimea 7 - Munchen)
ora 22:00: 1D - 2F (Pro TV, optimea 8 - Leipzig)

Vineri, 5 iulie 2024
ora 19:00: câștigătoare optime 4 - câștigătoare optime 2 (Pro TV, sfert 1 - Stuttgart)
ora 22:00: câștigătoare optime 6 - câștigătoare optime 5 (Pro TV, sfert 2 - Hamburg)

Sâmbătă, 6 iulie 2024
ora 19:00: câștigătoare optime 3 - câștigătoare optime 1 (Pro TV, sfert 3 - Dusseldorf)
ora 22:00: câștigătoare optime 7 - câștigătoare optime 8 (Pro TV, sfert 4 -  Berlin)

Marți, 9 iulie 2024
ora 22:00: câștigătoare sfert 1 - câștigătoare sfert 2 (Pro TV, semifinala 1 - Munchen)

Miercuri, 10 iulie 2024
ora 22:00: câștigătoare sfert 4 - câștigătoare sfert 3 (Pro TV, semifinala 2 - Dortmund)

Duminică, 14 iulie 2024
Ora 22:00: câștigătoare semifinală 1 - câștigătoare semifinală 2 (Pro TV, finala - Berlin).

Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României)

Citește și:


Sondaj de opinie
Credeți că echipa națională a României va depăși grupa la Euro 2024?
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii