09:08 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Euro 2019. România, victorie sen-za-ți-o-na-lă cu Anglia! 4-2! Ianis Hagi și Florinel Coman, marcatori!

21 Jun, 2019 21:28 5027 Marime text
Echipa națională de tineret a României a susținut în această seară al doilea meci din grupa C a Campionatului European din Italia și San Marino.

Tricolorii mici au întâlnit la Cesena reprezentativa Angliei, iar partida a fost una extraordinară, aducându-le românilor a doua victorie din competiție, una de senzație, scor 4-2!

Au marcat Pușcaș (76, dintr-un penalty scos de Fl. Coman), Ianis Hagi (85, șut cu stângul), Fl. Coman (88 - cu largul concurs al portarului advers, 90+3 – cu un șut de senzație), respectiv Gray (79) și Abraham (87).

România (selecționer, Mirel Rădoi) a jucat cu: I. Radu (cpt.) - Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Fl. Ștefan - Băluță, Cicâldău - Man (74 Vl. Dragomir), I. Hagi (87 Nedelcu), Ivan (63 Fl. Coman) - Pușcaș.

Repriza secundă a fost una incredibilă, atât prin cele șase goluri marcate, cât și prin evoluția scorului și cele petrecute pe gazon!

1-0 România, 1-1 Anglia, 2-1 România (Ianis Hagi), 2-2 Anglia (la două minute distanță), 3-2 România (după un minut), 4-2 România, grație golului lui Forinel Coman. La 3-2 pentru tricolori, portarul Radu a avut o intervenție foarte bună la un șut al unui adversar, iar apoi Anglia a trimis balonul în bară! S-a terminat apoi cum nu se poate mai bine pentru România, care are parte de un Campionat Europan de vis!

În urma acestei victorii, România este foarte aproape de semifinalele competiției!

Clasament: 1. România – 6p (8-3), 2. Franța – 6p (3-1), 3. Anglia – 0p (3-6), 4. Croația – 0p (1-5).

FC Viitorul este foarte bine reprezentat în lotul tricolor, având patru jucători la turneul final (Ianis Hagi, Virgil Ghiţă, Radu Boboc și Andrei Ciobanu).

În lot se află însă alți şase jucători crescuţi şi formaţi la Academia Gheorghe Hagi: Tudor Băluţă, Dragoş Nedelcu, Florinel Coman, Alexandru Cicâldău, Cristi Manea şi Cătălin Căbuz.

Convocat inițial, al cincilea jucător de la FC Viitorul, Denis Drăguș, a părăsit cantonamentul, ratând turneul final, din pricina unei accidentări, și fiind înlocuit cu Ricardo Grigore, de la Dinamo.

Iată programul Euro 2019:

Grupa A

16 iunie: Polonia – Belgia 3-2, Italia – Spania 3-1
19 iunie: Spania – Belgia 2-1, Italia – Polonia 0-1
22 iunie: Belgia – Italia (22:00, TVR 1, TVR HD), Spania – Polonia (22:00, TVR 2, înregistrat TVR HD 00:00)

Grupa B

17 iunie: Serbia – Austria 0-2, Germania – Danemarca 3-1
20 iunie: Danemarca – Austria 3-1, Germania – Serbia 6-1
23 iunie: Austria – Germania (22:00, TVR 1, TVR HD), Danemarca – Serbia (22:00, TVR 2, înregistrat TVR HD 00:00)

Grupa C

18 iunie: ROMÂNIA – Croația 4-1, Anglia – Franța 1-2
21 iunie: Anglia – ROMÂNIA 2-4, Franța – Croația 1-0
24 iunie: Franța – ROMÂNIA (22:00, TVR 1, TVR HD), Croația – Anglia (22:00, TVR 2, înregistrat TVR HD 00:00)

Semifinale

27 iunie: semifinala 1 (19:00, TVR 1, TVR HD), semifinala 2 (22:00, TVR 1, TVR HD)

Finala

30 iunie (21:45, TVR 1, TVR HD).

Din cele trei grupe se vor califica în semifinale câștigătoarele și cea mai bună ocupantă a locurilor secunde.

Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României)