13:53 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Doar egal, aseară, la Constanța, pentru puștii lui Hagi Viitorul, dezavantajată de arbitraj la meciul contra Concordiei

11 Dec, 2012 04:05 1512 Marime text

viitorul1.jpgFC Viitorul Constanța a ajuns la șase meciuri la rând fără victorie, după ce a remizat, 1-1, aseară, în meciul de la Constanța, contra Concordiei Chiajna, din etapa a 19-a a Ligii 1. Echipa gazdă a fost dezavantajată însă de arbitraj: Concordia a marcat din ofsaid, iar Viitorului nu i s-a acordat o lovitură de la 11 m.

Golurile au fost înscrise de Alibec (min. 58), care a punctat spectaculos, pe spate, după o gafă a lui Ghionea, respectiv Silviu Pană (min. 4), după ce Belu a trimis în bară de la mare distanță. În minutul 56, Ghionea a comis henț în careu, la un șut al lui Iancu, însă arbitrul Teo Crăciunescu nu a acordat penalty. După ce a egalat, Viitorul a avut două mari ocazii de a trece în avantaj (Larie 66, Alibec 81), după cum și oaspeții au trecut pe lângă gol, prin Ghionea, în minutul 87. Cu două minute înainte de final, fundașul Viitorului, Puțanu, a fost eliminat. Antrenorul gazdelor, Cătălin Anghel, a jucat cu: Buzbuchi - Bălașa (75 Cl. Herea), Puțanu, Larie, Toșca - Lazăr (46 A. Vaștag), Benzar - G. Iancu, Dică (90 plus 2 Cârstocea), A. Chițu - Alibec. „Păcat că nu am câștigat, după ocaziile mari din repriza secundă", a declarat Gabriel Iancu, care va trece de la Viitorul la Steaua.

Sursa foto: Academia Hagi