03:38 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

BC Athletic, 2-0 în duelul cu CSM VSKC Miercurea Ciuc, iar echipa din Constanța va susține seria pentru locurile 13-14

13 May, 2019 21:01 918 Marime text
Echipa masculină de baschet Athletic Constanța a avut câștig de cauză în prima întâlnire din turneul locurilor 13-16 din Liga Națională, cu CSM VSKC Miercurea Ciuc.

Formația de pe litoral merge mai departe, în seria pentru pozițiile 13-14, după 2-0 la general cu echipa din Miercurea Ciuc.

Victoria care a pus capăt duelului s-a jucat astăzi, BC Athletic impunându-se cu 91-88 în deplasare! Pe sferturi, scorul meciului CSM VSKC Miercurea Ciuc - BC Athletic a fost 20-27, 25-19, 17-20, 26-25. La pauză, oaspeții au condus cu 46-45.

În prima partidă, formația constănțeană se impusese în propriul fief cu 76-71 (la pauză 41-28).

BC Athletic închide seria cu 2-0 la general împotriva celor de la CSM Miercurea Ciuc cu o victorie în deplasare.

Cu 38 de secunde rămase din meci, BC Athletic revine în meci de la 88-86 pentru Miercurea Ciuc printr-un coș de 3p realizat de Brandon Lockhart și preia conducerea meciului cu un punct avantaj 88-89 însă Miercurea Ciuc ratează coșul victoriei iar meciul se încheie cu 88-91 pentru BC Athletic Constanța printr-un slam dunk Dani Mâinea!

Alin Andrieș termină cu 17p (3x3p), 7 recuperări, 5 pase decisive și 1 intercepție fiind cel mai eficient al nostru în acest meci.

Andrei Oprean face cel mai bun meci al său din acest sezon cu 17p (4x3p), 4 recuperări, 2 pase decisive!

Deondre Ray încheie cu 15p (2x3p), 5 recuperări, 1 pasă decisivă, 3 intercepții, Brandon Lockhart 14p (2x3p), 3 recuperări, 6 pase decisive și 1 intercepție, Brandon McLean face un meci în care nu a ratat nicio aruncare din acțiune și termină cu 12p, o recuperare și o intercepție.

Dani Mâinea 9p (2x3p), 1 recuperare, Nicu Ciucă 7p, 7 recuperări, au mai jucat Adrian Trandafir 1 recuperare și Sergiu Ursu 2 intercepții.

Samuel Berkelund a fost indisponibil însă a făcut deplasarea cu lotul la Miercurea Ciuc!

Pentru Gladiatorii din Tomis urmează seria pentru locurile 13-14, cel mai bun din trei meciuri, serie care se va juca cu CSM Sighetu Marmației, începând cu meciul 1 pe 18 Mai în Arena Gladiatorilor din Tomis!

Mulțumim tuturor celor care ne-au susținut de acasă cât și-n deplasare! Team is everything!, se arată pe pagina de Facebook a BC Athletic.

Sursa foto: Facebook (BC Athletic)