Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
18:21 20 11 2018 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cerere prin epistolă Făgădău - „Trimiteţi imagini şi semnalaţi probleme!“

ro

02 Oct, 2015 00:00 1204 Marime text
Începutul lunii octombrie a reprezentat şi debutul campaniei iniţiate de municipalitate şi care vizează întreaga comunitate constănţeană. Aşa cum stă bine oricărei campanii, „Curăţăm Constanţa Noastră“ a debutat în forţă şi pe mai multe planuri.
 

După ce, marţi seara, primarul interimar al Constanţei, Decebal Făgădău, s-a întâlnit cu reprezentanţii asociaţiilor de proprietari pentru a stabili ultimele detalii, ieri au fost demarate acţiuni de curăţenie. În paralel, constănţenilor le-a fost transmisă şi o epistolă din partea primarului interimar al municipiului, al cărui text integral îl redăm în continuare:
 
„Dragi constănţeni,
 
Astăzi (n.r. ieri) am început campania de curăţenie generală a oraşului nostru, ca un prim pas într-o campanie pe care ne-o dorim permanentă. Orice bun gospodar ştie că, dacă faci curăţenie generală de două ori pe an, este mult mai uşor să o menţii.
 
Municipalitatea va da tonul acestei campanii, iar aşteptările mele cele mai mari sunt de la companiile cu care avem contracte încheiate pentru salubritate şi întreţinere spaţii verzi, respectiv Polaris, Pomacost, Sport Turism, M&M Recycling. De asemenea, toate direcţiile Primăriei, precum şi regiile şi societăţile coordonate sau subordonate municipalităţii se vor implica activ în această campanie.
 
Vă adresez invitaţia de a vă alătura efortului nostru, fie că locuiţi la casă, fie că locuiţi la bloc, fie că lucraţi la o companie sau o instituţie din Constanţa. Nu îmi voi permite niciodată să vă cer să faceţi munca altuia, dar cred că este datoria fiecăruia dintre noi să ne arătăm respectul faţă de oraşul nostru prin felul în care arată proprietatea noastră sau locul nostru de muncă.
 
Campania «Curăţăm Constanţa noastră» se derulează pe tot parcursul lunii octombrie şi va fi urmată de o campanie de plantări, începând cu luna noiembrie. Le mulţumesc tuturor celor care s-au înscris deja în campania noastră, familii sau firme constănţene. Orice contribuţie a dumneavoastră este binevenită şi va fi apreciată.
 
Detaliile campaniei le găsiţi pe site-ul nostru, www.curatamconstantanoastra.ro sau pe pagina de Facebook Curatamconstantanoastra şi vă invit să ne trimiteţi pe adresa curatamconstantanoastra@gmail.com imagini care surprind atât munca depusă, cât şi problemele pe care doriţi să le semnalaţi.
Vă mulţumesc şi sunt sigur că ne vom întâlni în cartier sau în parc!
 
Cu respect,
Decebal Făgădău“

Unde şi cum se acţionează 

Desigur, vom urmări şi noi derularea campaniei, dar, pentru început, vă informăm că, în perioada 1-7 octombrie, lucrările de salubrizare, igienizare, amenajare spaţii verzi se vor derula în următoarele locaţii: cartier Faleză Sud - Poarta 5 (zona Brizei - Liceul de Marină - calea ferată; zona Brizei - taluz port - ANL; zona 1 Mai Nou - şoseaua Mangaliei), cartier Gară - Centru - Port Tomis (Parc Gară - Parc Primărie; Esplanada Mircea - port Tomis), cartier Tomis III (Parc Tăbăcărie - zona City Mall - Zodiac - Expoflora - Ana Lugojana), cartier Tomis I (Tomis - Mircea - Parc Tomis II) şi cartier Tomis II.
 
Potrivit prezentării campaniei realizate de şeful administraţiei publice locale, pe perioada întregii luni se vor desfăşura şi acţiuni de administrare, exploatare şi întreţinere a platformelor de colectare a deşeurilor. Punctual, asta va presupune: spălarea suprafeţelor platformelor, vidanjarea rigolei platformelor, dezinsecţia suprafeţelor platformelor, paza şi monitorizarea acestora, precum şi întreţinerea construcţiilor şi diverse dotări.

Ti-a placut articolul?

Comentarii