12:41 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Recordurile bătute în această vară la Euro 2020

08 Sep, 2021 14:02 1418 Marime text
S-a încheiat o ediție istorică a Campionatului European de Fotbal, în care au fost doborâte record după record. Cristiano Ronaldo și-a confirmat statutul de „sportiv-fenomen” și a stabilit niște borne foarte greu de atins de către cei care vin în urma sa.

Dar să ne întoarcem la ce s-a întâmplat pe teren. Iată 10 recorduri bătute în această vară la Euro 2020:

1. Cristiano Ronaldo a doborât un record prin simplul fapt că a fost convocat în lotul Portugaliei. „CR7” a adunat 5 prezențe la un turneu final al Campionatului European (2004, 2008, 2012, 2016, 2020). El s-a detașat, astfel, de neamțul Lothar Matthäus (1980, 1984, 1988, 2000)

2. De asemenea, Ronaldo și-a consolidat statutul de jucător cu cele mai multe prezențe la turneele finale. Portugalia s-a oprit în faza optimilor de finală, iar Cristiano a adunat 25 de meciuri, fiind urmat de doi conaționali în acest top: João Moutinho și Pepe, fiecare cu 19 prezențe. Italianul Leonardo Bonucci are 18 prezențe.

3. Înainte de Euro 2020, Cristiano Ronaldo și Michel Platini erau la egalitate în ceea ce privește numărul de goluri marcate la turneul final al Europeanului (9 reușite). Portughezul a înscris de 5 ori (două goluri contra Ungariei, unul contra Germaniei și două contra Franței) și a ajuns la cota 14.
Ronaldo a egalat și recordul de 109 goluri marcate pentru echipa națională, deținut de iranianul Ali Daei. Având în vedere că portughezul nu are de gând să se retragă de la națională, cu siguranță că se va distanța și în acest top. Oricum, portughezul este ahtiat după recorduri precum un gambler după bonusuri case de pariuri.

4. Rămânem la recordurile stabilitate de jucători: la Euro 2020 a jucat cel mai tânăr fotbalist din istoria Campionatelor Europene: polonezul Kacper Kozłowski, 17 ani și 246 de zile (a intrat pe teren în partida cu Spania, încheiată la egalitate 1-1).

5. Golul prin care Luke Shaw a deschis scorul în finala cu Italia, marcat în minutul 1 și 56 de secunde, a fost cel mai rapid dintr-o finală și al 5-lea cel mai rapid de la un turneul final.

6. Anglia nu a primit gol în primele 5 partide de la Euro 2020, stabilind un nou record de invincibilitate.

7. Squadra Azzurra a înregistrat cea mai lungă serie de victorii la Campionatul European, după ce a învins-o cu 2-1 pe Belgia în sferturile de finală. Împreună cu meciurile din preliminarii, italienii a câștigat 15 partide, din martie 2019 până în iulie 2021. Remiza cu Spania din semifinale, (1-1 după 90 de minute) a pus capăt acestei serii. Recordul precedent era deținut de Germania (14 victorii consecutive).

8. Un alt record bătut de italieni: Gianluigi Donnarumma nu a primit gol timp de 1.168 de minute, în acest interval fiind cuprinse cele trei meciuri jucate în faza grupelor. Austria a marcat în poarta Italiei, în „optimi”.

9. La acest turneu final s-au marcat mai multe autogoluri decât în toate edițiile precedente la un loc. Până la Euro 2020, se înscriseseră 10 goluri în propria poartă. Totalul a ajuns la 21.