09:29 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cristi Ene, eroul FC Viitorul II Dramatic! Meciul CSM Olteniţa - Axiopolis Cernavodă, decis în prelungiri (galerie foto)

01 May, 2017 00:00 5498 Marime text
Victorie şi înfrângere, acesta este bilanţul celor două reprezentante ale judeţului Constanţa, FC Viitorul II şi Axiopolis Cernavodă, în etapa a 22-a a Ligii a 3-a de fotbal, seria secundă.

FC Viitorul a jucat pe teren propriu cu Delta Dobrogea Tulcea, de care a dispus cu 3-0. Eroul gazdelor a fost atacantul Cristi Ene, care a înscris toate cele trei goluri ale partidei, în minutele 21, 41 și 59. Antrenorii gazdelor, Cristian Cămui şi Vasile Mănăilă, au mizat pe: Tordai (46 Dur-Bozoancă) - Kilyen, Ghiță (46 Băluță), Piciu, Panait (50 Căpușă) - M. Ene, Iani, Cicâldău - Sabangeanu (63 Stoica), C. Ene, Drăguș. În clasament, FC Viitorul II ocupă locul trei, cu 37 de puncte, având 11 victorii, patru egaluri şi şapte eşecuri în 22 de partide susţinute.

Au egalat în minutul 90, au pierdut în minutul 90+5

Axiopolis Cernavodă (antrenor, Ionel Melenco) a evoluat în deplasare cu CSM Olteniţa, victoria revenindu-le gazdelor, dramatic, cu 3-2. Golul victoriei a fost marcat în secundele de final ale prelungirilor, după ce oaspeţii egalaseră la doi în minutul 90! Au punctat Ionică (12, 90+5), Udrea (28), respectiv Rusu (20) şi L. Gheorghe (90). Axiopolis a jucat cu: Celnicu (46 Nanu) - Rusu, Zaharia, Andrescu, L. Gheorghe - Vieru, R. Moldoveanu - Ad. Cristea (90+2 V. Hristu), Zugravu (55 Moise), Dogaru - Husein. Rezerve neutilizate au fost Dumitrescu, Sasu şi Abibula, în vreme ce I. Gheorghe (accidentat), M. Hristu şi C. Beşleagă (suspendaţi) nu au putut fi folosiţi.

Dominare categorică o jumătate de oră

„În acest meci, am punctat cu fundaşii laterali. Prima repriză a fost echilibrată, cu un uşor avantaj al gazdelor. În partea secundă, am dominat categoric 35 de minute, dar mingea nu a vrut să intre în poartă. Prin folosirea, după pauză, a lui Nanu, am jucat cu cinci juniori în teren. Partida a scos în evidenţă că ne mai trebuie neapărat un portar şi un fundaş central de meserie“, a declarat Gheorghe Stănculescu, preşedintele secţiei de fotbal a clubului Axiopolis. Echipa dobrogeană e a zecea în ierarhie, cu 30 de puncte (opt victorii, şase remize şi opt înfrângeri).

Sursa foto: 1 - Facebook; galerie foto - Academia Hagi