05:55 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

NHL/Ovechkin conduce Capitals catre record (video)

01 Feb, 2010 19:17 1336 Marime text

nhl1.jpgCăpitanul lui Washington a reuşit să puncteze pentru a 35-a oară în acest seyon şi să aducă victoria, a zecea consecutivă, record în istoria celor de la Capitals. Meciul contra celor de la Tamba Bay nu a fost însă deloc unul uşor. Deşi Backstorm şi Laich au marcat în repriza a doua stabilind scorul la 2-0, oaspeţii au revenit în joc şi au egalat prin St. Louis şi Stamkos, amintind că Lightning a fost ultima formaţie care a învins-o pe Capitals, pe 12 ianuarie, scor 7-4. Alex Ovechkin a ieşit la rampă în minutul 13.34 al ultimei reprize şi a marcat pentru 3-2 şi pentru istorie, Capitals reuşind să adune 10 succese la rând pentru ptima dată după 37 de ani.

Altfel, Pittsburgh a avut nevoie de şuturi de departajare pentru a trece de Detroit, iar Phoenix s-a impus cu 4-2 la Dallas şi a urcat pe locul 6 în clasamentul general.