14:53 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Un pas mare pentru evitarea retrogradarii

24 Feb, 2003 00:00 691 Marime text

Oil Terminal Constanta - Braiconf Braila 3-0

Voleibalistele de la Oil Terminal Constanta au facut, sambata, un pas mare, poate chiar hotarator, in incercarea de evitare a retrogradarii. Ele au castigat meciul cu Braiconf Braila, din etapa a 19-a a Diviziei A, si se vor clasa, la finele returului, pe pozitia a zecea a clasamentului, ceea ce le va da dreptul sa sustina trei dintre cele cinci meciuri din play-out pe terenul propriu. Victoria cu brailencele a fost una concludenta, un sec 3-0 (25-19, 27-25, 25-16) ce le-a scos din carti pe adversare dupa 52 de minute de joc efectiv. Oaspetele au inceput ceva mai bine primul set, conducand pe tabela pana la 7-8. Egaland la 8-8, constantencele s-au mentinut in fata la doua-trei puncte, pentru ca pe final ca castige cu 25-19. In setul al doilea, brailencele nu au cracnit pana la 24-21, insa au reusit sa egaleze la 24-24 si sa se ajunga in prelungiri, facandu-se astfel 27-25. Cu benzina terminata in ultimul set, Braiconf a capotat destul de lejer cu 25-16. Oil Terminal: M. Radu, R. Popescu, S. Nazarenko, D. Popa, M. Moraru, A. Ghizila; libero: M. Surmei. Antrenor: Lucian Cristescu. Braiconf: C. Nini, M. Miu, L. Trica, I. Girip, N. Lica, N. Blianca. A mai jucat: L. Simoca. Antrenor: Jean Preda.