08:27 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

La doi centimetri de podium

08 Mar, 2004 00:00 794 Marime text

Campionatele Mondiale de atletism indoor

Atletul Bogdan Tarus (CS Farul Constanta-CSM Arad) a fost foarte aproape sa castige medalia de bronz a probei de saritura in lungime a Campionatelor Mondiale de atletism in sala, de la Budapesta. Tarus s-a situat pe pozitia a patra a clasamentului, rezultatul sau (8,26 m) fiind mai mic cu doi centimetri decat al rusului Vitali Skurlatov, ocupant al locului trei. Proba a fost castigata de Savante Stringfellow (SUA - 8,40 m), pe pozitia secunda situandu-se James Beckford (Jamaica - 8,31 m). Nici Adelina Gavrila (CS Farul Constanta-CSM Braila) nu a reusit obtinerea unei medalii, ea clasandu-se abia pe locul 7 in proba de triplusalt. Concursul a fost castigat de rusoaica Tatiana Lebedeva, rezultatul sau (15,36 m) fiind noul record mondial al probei. Ieri dimineata, stafeta feminina de 4x400 m, din care face parte si Maria Rus (CS Farul-CSM Bistrita) s-a calificat in finala ce s-a disputat aseara. Cu timpul de 3 minute, 32 secunde si 45 de sutimi, stafeta, din care mai fac parte Angela Morosanu, Alina Rapanu si Ionela Tarlea, a stabilit un nou record al Romaniei, rezultatul fiind al doilea in grupa semifinala si al cincilea al semifinalei.