03:10 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Debut dezamagitor pentru Farul

25 Feb, 2008 00:00 577 Marime text

Ion Marin: "Am castigat un punct din cele 20 care ne trebuie pentru salvarea de la retrogradare"

Farul nu a obtinut decat o remiza, scor 0-0, in meciul sustinut, vineri, pe teren propriu, in compania formatiei Gloria Buzau, in prima partida oficiala a anului in Liga I. Desi Ion Marin a inceput meciul cu Gloria Buzau cu o echipa ultraofensiva, avand in teren patru atacanti, Farul a scartait la finalizare. Cele doua achizitii din aceasta iarna ale "rechinilor", Chico si Gosici, au dezamagit la debutul in echipa constanteana, intr-un meci oficial. In prima jumatate de ora, Farul a trait doar prin suturi lipsite de vlaga, de la distanta, ultimele minute ale primei parti aducand o ratare uriasa a nou venitului in tabara constanteana - Gosici, care a sutat in bratele portarului Minca intr-o situatie de unu la unu. Dupa pauza, Farul a continuat sa atace in valuri, insa fara sa puna probleme. Singurele faze mai clare in atac l-au avut protagonist pe portughezul Chico. Mai intai, in minutul 67, varful a reluat cu capul, imprecis, din 4 metri, iar cu trei minute inainte de final a mai irosit o sansa, punandu-l in valoare pe portarul buzoian. Cum nici contraatacurile vizitatorilor n-au pus in pericol tabela, cele doua colege de suferinta din clasament au terminat meciul la egalitate. Dupa aceasta etapa, formatia constanteana se mentine pe locul 16 in clasamentul Ligii I, cu 18 puncte, si continua sa aiba cel mai slab atac din prima liga. Dupa meci, tehnicianul "rechinilor", Ion Marin, a declarat ca Farul si-a ingreunat si mai mult situatia cu acest egal, insa crede ca echipa sa va putea sa obtina restul de 19 puncte pentru a se salva de la retrogradare. "Fotbalul se joaca pe goluri. Ne ingreunam si mai mult situatia. Am vorbit cu baietii dupa meci, in vestiar, si le-am spus ca eu nu am de gand sa cedez si sa nu cedeze nici ei. Adversarul si-a atins scopul, fiecare isi alege mijloacele pentru a-si atinge obiectivul. Am castigat un punct din cele 20 care ne trebuie pentru salvarea de la retrogradare. Cred ca, daca le castigam si pe restul de 19, suntem salvati", a declarat Ion Marin. Tehnicianul a mentionat ca nu are nimic de reprosat jucatorilor sai, insa sustine ca finalizarea a fost lucrul care i-a tradat in acest meci. "Nu am ce sa le reprosez jucatorilor, sunt multumit de atitudinea lor. Ne-a tradat doar ultima executie. Poate nici terenul nu ne-a avantajat. In urmatoarele doua deplasari vrem cat mai multe puncte. Vom face pe dracu-n patru sa adunam puncte. Cum a jucat Buzaul azi, asa vom juca si noi la Piatra Neamt. Eu privesc in continuare cu incredere, putem juca mult mai bine decat in seara asta", a mentionat Marin. Pentru echipa constanteana urmeaza doua meciuri extrem de dificile in deplasare. Prima partida o vor disputa la Piatra Neamt, in compania Ceahlaului, pe 29 februarie, in etapa a XXI-a, si a doua, la Bucuresti, cu Dinamo.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}