18:34 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CVM Tomis, victorie dramatică în derby-ul cu Remat

13 Dec, 2010 02:43 1345 Marime text
cvmtomis.jpgFormaţia constănţeană rămâne neînvinsă în campionat, urcând pe primul loc în clasamentul Diviziei A1

Confruntarea de sâmbătă, de la Zalău, dintre campioana Remat şi vicecampioana CVM Tomis, s-a încheiat cu victoria echipei constănţene, cu scorul de 3-2, după ce gazdele au condus cu 2-0 la seturi.

Cele mai importante echipe de volei masculin din campionatul României s-au întâlnit sâmbătă, la Zalău, pentru derby-ul acestui sezon. Înainte de acest joc, ambele echipe erau neînvinse şi erau departajate în clasament decât de două seturi. Încurajate de o sală arhiplină, gazdele au început în forţă partida şi s-au instalat la cârma jocului, reuşind să-şi adjudece fără probleme primul set, cu 25-21. Parţialul secund a fost mult mai echilibrat, însă tot zălăuanii au fost mai exacţi, reuşind să câştige cu 25-22. Deşi meciul se părea că va fi câştigat uşor de gazde, formaţia pregătită de Viktor Sidelnikov şi de Răzvan Parpală nu a cedat lupta, reuşind să se distanţeze pentru prima oară în acest meci la două puncte pe tabelă, scor 10-8. Campioana en-titre recuperează handicapul şi preia conducerea, scor 16-15. Constănţenii reuşesc însă o serie de patru puncte consecutive, distanţându-se decisiv pentru a câştiga setul 3, cu 25-21. Din acel moment, Tomisul reintră în joc şi reuşeşte să câştige de o manieră categorică setul 4, cu 25-13, ducând astfel partida în tie-break. Setul decisiv este dominat de la un capăt la altul de echipa de pe litoral, care reuşeşte să se impună cu 15-11, câştigând astfel şi meciul cu 3-2 la seturi. În urma acestui succes, CVM Tomis a rămas singura formaţie neînvinsă în actualul campionat şi s-a instalat pe prima poziţie a clasamentului, având un punct în plus faţă de Remat Zalău. Antrenorul Viktor Sidelnikov a început partida de sâmbătă cu următorul sextet: Lescov - Chiţigoi, Began, Macovei, Bahov, Merkushev şi Mihăilă - libero. Au mai jucat pe parcursul partidei Ditlevsen şi Spânu. De partea cealaltă, Ovidiu Macarie a folosit următoarea formulă de echipă: Margarido, Ciortea, Nemeth, Geiger, Afloarei, Laza şi Feher (libero). Au mai jucat Andrei Stoian, Dan Borota şi Şerban Paşcan. „S-a văzut valoarea adevărată a fiecărei echipe. Aş dori să remarc întreaga echipă, cu un plus pentru Merkushev şi Ditlevsen", a declarat pentru site-ul handbalvolei.ro team-managerul formaţiei constănţene, Bulent Cadâr. La rândul său, jucătorul Tomisului Petrişor Macovei a spus că jocul din apărare a făcut diferenţa în partida de la Zalău. „Noi am sperat că putem face un joc bun şi cred că pe apărare s-a făcut diferenţa. Îl remarc pe Marin Lescov pentru jocul bun făcut. Totuşi, campionatul e lung şi se pot întâmpla multe", a declarat Macovei, potrivit aceleiaşi surse. Până la ultimul meci al anului din campionat, programat sâmbătă, Began şi compania se vor deplasa în Rusia, pentru meciul retur din cadrul şaisprezecimilor de finală ale Cupei Challenge, cu Gazprom-Ugra Surgut. În manşa tur de la Constanţa, ruşii s-au impus cu scorul de 3-0 şi au prima şansă de calificare în următoarea fază a competiţiei.