18:10 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Tenis de masă Echipa de junioare II a României, în finala Campionatului European

18 Jul, 2018 20:47 1986 Marime text
Echipa de tenis de masă junioare II a României a realizat astăzi o performanță însemnată, după ce s-a calificat în finala Campionatului European, întrecere care se desfășoară la Cluj.

În semifinală, tricolorele, în formula Elena Zaharia, Camelia Luciana Mitrofan (ambele, de la Constanța), Irina Rus și Ioana Sângeorzan, au învins Franța cu 3-0, iar în meciul pentru aur vor întâlni mâine, de la ora 17.15, Rusia.

UPDATE 1:

La această oră, este în desfășurare semifinala din întrecerea juniorilor România - Rusia. Din formația tricoloră face parte și constănțeanul Cristian Pletea, care joacă acum, cu Vladimir Sidorenko. Scorul general este 2-1 pentru Rusia. Pletea se impune cu 11-6 în primul set și conduce cu 1-0. Constănțeanul face 2-0, după 11-7 în setul doi. Cristi Pletea câștigă meciul cu 3-0, după 11-6 în setul trei și menține România în meci. Scorul a devenit 2-2 și se joacă meciul decisiv, Rareș Sipoș - Lev Katsman.

UPDATE 2:

Katsman are 1-0, după ce s-a impus în primul set cu 11-9. Rusul se distanțează la 2-0, câștigând și setul secund, scor 11-7. Lev Katsman face 12-10 în setul trei, câștigă cu 3-0, aducându-i Rusiei victoria cu 3-2. Rusia se califică în finală, iar România rămâne cu medalia de bronz, la fel ca echipe tricoloră de junioare, care a pierdut în semifinale tot în fața Rusiei, scor 0-3.

Sursa foto: 1 - Facebook (Federația Română de Tenis de Masă), 2 - TVR HD