08:15 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Steaua s-a calificat în primăvara europeană de pe locul întâi în grupă

07 Dec, 2012 02:57 1600 Marime text
steaua.jpgSteaua s-a calificat în primăvara europeană, după ce a înregistrat un rezultat de egalitate, 1-1, aseară, în partida din deplasare cu FC Copenhaga, ultima din grupa E a Europa League. Golul oaspeților a fost marcat de Rusescu, în minutul 73, cu un șut de la 25 de metri, gazdele egalând în minutul 87. Steaua a jucat în inferioritate numerică aproape toată repriza a doua, după ce Cristi Tănase a primit al doilea cartonaș galben în minutul 48 (pentru simulare) și a fost eliminat. În cealaltă partidă din grupă, VfB Stuttgart a pierdut surprinzător pe teren propriu, 0-1 cu Molde, astfel că ierarhia finală a fost: 1. Steaua - 11p, 2. Stuttgart - 8p, 3. Copenhaga - 8p, 4. Molde - 6p. La Copenhaga, Steaua a jucat cu: Tătărușanu - Chipciu, Gardoș, Chiricheș, Latovlvici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa (88 Prepeliță), Rusescu (84 Filip), Cr. Tănase - Nikolic (61 Martinovic).

Tragerea la sorți pentru partidele următoare din Europa League va avea loc pe 20 decembrie. Steaua poate pica și cu adversari extrem de puternici, precum Zenit St. Petersburg, Bate Borisov, Dinamo Kiev, Ajax Amsterdam (echipe venite din Liga Campionilor), Napoli, Atletico Madrid, Inter Milano, Anji, Borussia Monchengladbach, Bayer Leverkusen, Basel sau Sparta Praga (formații clasate pe locul doi în grupele Europa League).

Sursa foto: gsp.ro