15:10 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Rugbyști la Tomitanii Constanța Florian Ciocoiu, Flavian Cuprian și George Mocanu, pe podium la Campionatul European

15 Apr, 2017 17:10 3807 Marime text
Echipa națională de rugby Under-18 a României s-a clasat pe podium, ocupând locul trei, la Campionatul European (a doua divizie valorică), întrecere care s-a disputat în Franța.

Din lotul tricolor au făcut parte şi trei jucători de la Tomitanii Constanţa (antrenor, Cristian Cojocaru): Florian Ciocoiu (stâlp), Flavian Cuprian şi George Cristian Mocanu (taloneri).

În meciul pentru locul 3/4 la Rugby Europe U-18 Trophy, în care Cuprian și Ciocoiu au jucat titulari, iar Mocanu a fost rezervă, România a dispus de Germania, cu 18-14 (8-7), marcând eseul victoriei în ultimul minut de joc. „Final.... Medalie românească la CE U-18! Felicitari Tomitanilor“, a postat pe Facebook Cristian Cojocaru.

Tricolorii nu au reușit însă și promovarea în eșalonul superior. Aurul i-a revenit Rusiei, iar argintul - Olandei. În afara podiumului s-au clasat: 4. Germania, 5. Cehia, 6. Polonia, 7. Luxemburg, 8. Ucraina.

În sferturile de finală, România a învins Cehia cu 39-8, iar în semifinale a cedat în fața Rusiei cu 14-27.

Sursa foto: Facebook (Romanian Rugby Federation)