12:57 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Rezultate frumoase obţinute de CSS1 Constanţa în ţară şi în străinătate Gimnasta Ebru Gheneghez, două medalii la Gimnaziada din Maroc

11 May, 2018 00:00 3959 Marime text
Sportivele de la Clubul Sportiv Şcolar nr. 1 din Constanţa au obţinut noi rezultate deosebite la competiţiile la care au participat, atât în ţară, cât şi în străinătate.

La Gimnaziada desfăşurată în Maroc, la Marrakech, Ebru Gheneghez a obţinut în concursul de gimnastică aerobică două medalii de argint, la grup şi cu echipa României. Ebru Gheneghez este junioară I şi e pregătită de Cristiana Spânu. La Gimnaziadă (o competiţie de nivel mondial a elevilor, aflată la a opta ediţie) au participat sportivi şi sportive din nouă ţări.

Evoluţie foarte bună şi la handbal feminin, unde echipa de junioare 1 (profesoare, Roxana Damian şi Lăcrămioara Ilie) a ocupat poziţia a patra pe ţară. La turneul final de la Tg. Mureş, CSS1 a jucat în meciul pentru locurile 3-4, pierzând cu 24-26 (11-12) în faţa formaţiei CSS2 Baia Mare. Lotul CSS1 a fost format din: Bianca Bostan, Claudia Condurache, Olimpia Giogi, Ana Maria Ioniţă, Bela Jantea, Reli Jantea, Claudia Licurici, Florentina Marghidan, Anca Moroianu, Andra Moroianu, Alexandra Saucă, Marcela Negoiţă, Iulia Ichim, Anca Jercan, Alexandra Roşca, Ştefania Dina şi trei junioare de la CSU Neptun - Claudia Nedelcu, Mădălina Oprică şi Mihaela Rebeca.

La Cupa „Andreea Răducan“ la gimnastică artistică, întrecere rezervată junioarelor 3 (nivelul 2) care s-a desfăşurat la Bârlad, CSS1 Constanţa a obţinut cinci medalii şi numeroase clasări pe locurile 4-6: locul 1 - echipa formată din Bianca Voicu, Alexandra Florea, Teodora Stoian, Adelina Nour şi Miruna Botez (profesori, Mirela Szemerjai şi Cătălin Meran, coregraf, Mihaela Linzmaier); locul 1 - paralele (Bianca Voicu) şi sol (Alexandra Florea); locul 3 - bârnă (Miruna Botez); locul 3 - paralele (Maria Broască; profesori Mădălina Hârbu şi Sorin Bechir, coregraf, Mihaela Lintzmaier).