06:57 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Record national pentru Cristine Spataru

02 Mar, 2004 00:00 932 Marime text

Campionatele Nationale de atletism indoor pentru junioare I

Delegatia constanteana prezenta in capitala a venit acasa cu sase medalii de aur, una de argint si una de bronz

Atleta Cristine Spataru (dubla legitimare CSS1-Farul Constanta) a doborat sambata vechiul record national al probei de triplusalt pentru junioare. La Campionatele Nationale de atletism indoor pentru juniori I, ce a avut loc in week-end-ul trecut la Bucuresti, constanteanca a reusit un rezultat de 14,03 m, vechiul record national (13,80 m) apartinandu-i stelistei Cristina Nicolau inca din anul 1996. Spataru reusise sa doboare vechiul record chiar cu o saritura mai inainte, cand a scos 13,91 m. In urma rezultatului obtinut ea s-a clasat pe primul loc si a castigat medalia de aur. Nu a fost insa singura sa medalie, pentru ca atleta pregatita de Lenuta Dragomir s-a impus si in concursul de lungime (6,34 m). Delegatia constanteana prezenta la acest concurs s-a intors acasa cu sase medalii de aur, una de argint si una de bronz. In probele individuale, medalii de aur au mai luat Seval Omer (CS Farul), castigatoare a concursului de 60 m (rezultat 7,62 m) si Claudiu Bujin (LPS-Farul), invingator in proba de lungime (rezultat 7,69 m). Alte doua medalii de aur au fost castigate de stafeta feminina formata din Iulia Geaulea, Seval Omer, Georgiana Cobuz si Zoica Gheorghe, care s-a impus atat in concursul de stafeta 4-1 tur (1:36:27), cat si in cel de stafeta 4x2 ture (3:34:03). Adversara a Cristinei Spataru in proba de triplusalt, Alina Popescu (dubla legitimare Farul Constanta-CSM Unirea Focsani) s-a clasat pe pozitia secunda, obtinand un rezultat de 13,75 m. Tot ea a mai obtinut o medalie de bronz in concursul de 60 m garduri (8 minute si 93 de sutimi).