04:17 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Imagini de la eveniment Phoenix Ştiinţa Constanţa a pierdut meciul cu CSM Satu Mare, a doua clasată, după ce a condus la pauză! (galerie foto)

06 Feb, 2019 17:47 1475 Marime text
Sala Sporturilor din Constanţa a găzduit, în această seară, meciul de baschet feminin Phoenix Ştiinţa Constanţa - CSM Satu Mare, contând pentru etapa a opta din Grupa Roşie a Ligii Naţionale (primul eşalon valoric al întrecerii).

Contra celei de-a doua clasate, echipa gazdă a condus la pauză la diferenţă de cinci puncte, după ce a câştigat primele două sferturi (12-10, 15-12), însă a cedat în partea secundă, echipa din Satu Mare adjudecându-şi celelalte două sferturi, cu 28-15 şi 20-10, astfel că victoria le-a revenit oaspetelor, scor 70-52 (22-27).

Pentru Phoenix Ştiinţa au marcat J. Jovanovic - 18p, T. Armanu - 11p, V. Erak - 9p, E. Armanu - 7p, C. Douglas - 5p şi C. Cutaş - 2p.

În şapte partide disputate până acum în Grupa Roşie, Phoenix Ştiinţa (nou promovată în prima divizie din România) a înregistrat o victorie (71-63 la Constanţa cu FCC ICIM CSB Arad, în etapa precedentă) şi şase înfrângeri: cea din această seară plus 70-98 în deplasare cu CSM Satu Mare, 60-82 (d) cu Sepsi SIC Sf. Gheorghe, 43-58 acasă cu CSM Târgovişte, 60-74 (d) cu CSTBv Olimpia CSU Braşov şi 81-86 după prelungiri (d) cu U Cluj.

Sursa foto: ZIUA de Constanţa