22:07 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM a invins CSM Medgidia in etapa a V-a

30 Sep, 2005 00:00 690 Marime text

Nu a fost frumos!

Miercuri dupa-amiaza, a avut loc la Sala Sporturilor din Constanta unul dintre cele mai asteptate meciuri de handbal din acest campionat. Este vorba despre derby-ul local dintre HCM Constanta si CSM Medgidia. Desi ar fi trebuit sa fie o sarbatoare a handbalului constantean, tribunele si galeriile fiind pregatite pentru acest lucru, a fost de ajuns un singur moment de ratacire a mintii si totul s-a transformat intr-un imens scandal ce nu-si avea locul la un asemenea meci. Inainte de finalul primei reprize, jucatorul Enis Murtaza de la CSM, a primit un cartonas rosu, ceea ce l-a facut pe presedintele sectiei de handbal a acestui club sa ofere un spectacol cel putin penibil. El a intrat in teren si a inceput sa-i bruscheze pe cei doi arbitri, varsandu-si apoi furia asupra presei si oficialilor constanteni aflati la fata locului. Meciul a fost intrerupt minute in sir in urma acestui incident, iar cel ce le-a provocat a fost trimis in tribune de catre fortele de ordine. Meciul a devenit apoi unul fragmentat si tensionat, spectacolul avand enorm de suferit de pe urma acestor incidente. Trecand peste aceste aspecte rupte parca din alt film, sa remarcam faptul ca cei din Medgidia au inceput partida foarte hotarati, marcand trei goluri si primind doar unul (HCM a inscris abia in minutul 9!). Apoi incet, incet, partida s-a echilibrat, a doua repriza apartinand HCM-ului. Scorul final a fost de 27-23 (11-12) pentru constanteni, principalii marcatori ai echipei fiind Sandu Iacob si Ali Denis (cate sapte reusite). Pentru CSM, cel mai mult au inscris Mocanu (6) si Murtaza (4). Reamintim ca duminica, HCM Constanta debuteaza in Cupa Cupelor, la Sala Sporturilor, impotriva cipriotilor de la SPE Strovolos Nicosia. Partida va incepe de la orele 11.00.