05:03 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Farul, înfrângere ruşinoasă cu nou-promovata Bucovina Pojorâta! Giani Nedelcu - „Sunt foarte supărat“

08 Oct, 2015 00:00 1933 Marime text

Aflată în lupta pentru promovare, FC Farul a înregistrat, ieri, o înfrângere surprinzătoare, usturătoare şi ruşinoasă, 1-3 (0-1) în deplasare cu Bucovina Pojorâta, echipă nou-promovată şi care nu înregistrase nicio victorie până acum! Gazdele au marcat în minutele 7 (Buhăceanu), 76 (M. Coman) şi 82 (Căinari), în vreme ce „marinarii“ au punctat în minutul 79, prin Cristocea.

FC Farul (antrenor, Constantin Gache) a început meciul în alcătuirea: Gudea - Băjan, Fl. Pătraşcu, D. Bratu, Barna - M. Ion, Ad. Ionescu, T. Bălan, Milea - S. Chiţu, Pătulea. Au mai jucat Cristocea şi Nicorec. Echipa de start a gazdelor (antrenor, Dănuţ Mândrilă) a fost: Pop - Critescu, Răuţă, Tuţică, Jarga - Ivan, Căinari, Juncănaru, S. Rus - Buhăceanu, M. Coman.

„Sunt foarte supărat, nu se poate aşa ceva. Jucătorii sunt cu banii la zi şi au avut şi la Pojorâta primă. Totuşi, nu mă tem că s-ar putea rata obiectivul, dar, dacă vom mai face paşi greşiţi, va deveni o problemă“, a declarat Giani Nedelcu, preşedintele Consiliului Director al FC Farul.

În celelalte meciuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: SC Bacău - ACS Berceni 0-1, Rapid CFR Suceava - CS Baloteşti 3-2, Dacia Unirea Brăila - Ceahlăul Piatra Neamţ 2-1, Dunărea Călăraşi - Rapid Bucureşti 0-1 şi Gloria Buzău - Oţelul Galaţi 2-1. Academica Clinceni a avut rundă liberă. Clasament: 1. Brăila - 16p, 2. Rapid - 15p, 3. Suceava - 15p, 4. Bacău - 13p, 5. Călăraşi - 12p, 6. Farul - 8p, 7. Buzău - 7p, 8. Clinceni - 7p, 9. Baloteşti - 7p, 10. Oţelul - 6p, 11. Pojorâta - 5p, 12. Berceni - 5p, 13. Ceahlăul - 3p. În etapa viitoare, Farul joacă la Constanţa cu Rapid CFR Suceava, sâmbătă, 10 octombrie, de la ora 18.00.

Sursa foto: Facebook (FC Farul Constanţa 1920)