05:11 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Năvodari, încă un succes cu punct bonus în Divizia Naţională (galerie foto)

18 May, 2015 00:00 1346 Marime text
Echipa CS Năvodari a realizat a cincea victorie consecutivă în eşalonul secund al rugby-ului românesc. Sâmbătă, în etapa a opta a Diviziei Naţionale, jucătorii pregătiţi de Cornel Suciu, Cristian Husea şi Virgil Năstase au dispus pe teren propriu de Bucovina Suceava cu 32-9, după ce oaspeţii au condus la pauză.

Formaţia suceveană a încheiat în avantaj prima parte, scor 6-0, iar în debutul reprizei secunde s-a distanţat la 9-0. Gazdele au avut însă o revenire spectaculoasă şi s-au impus la diferenţă de 23 de puncte, obţinând şi punctul bonus ofensiv. Pentru CS Năvodari au punctat Gheorghe Grigoraș (două eseuri), Vasile Dan Perju şi Liviu Dumitru (câte un eseu) și Alexandru Trandafir (două lovituri de pedeapsă și trei transformări), iar oaspeții au marcat prin Octavian Scolobiuc (trei lovituri de pedeapsă). Celelalte rezultate ale etapei au fost: RC Bîrlad - Stejarul Buzău 45-5, Poli Unirea Iași - RCM Galați 27-17 şi Știința Petroșani - CSUAV Arad 41-24. Clasament: 1. CSM Bucureşti U-23 - 37p, 2. Bârlad - 30p, 3. Năvodari - 30p, 4. Iaşi - 21p, 5. Galaţi - 14p, 6. Suceava - 11p, 7. Petroşani - 11p, 8. Steaua U-23 - 5p, 9. Arad - 4p, 10. Buzău - 4p. În etapa viitoare, CS Năvodari joacă în deplasare cu RCM Galați.

Farul a condus la pauză campioana

Tot sâmbătă, în etapa secundă a Diviziei A (al treilea eşalon din România), atât RCJ Farul Constanţa, cât şi CSRTM Callatis Mangalia au înregistrat înfrângeri pe teren propriu. Farul (pentru care joacă echipa de old-boys Rechinii Constanţa) a cedat cu 13-36 în disputa cu Sportul Studenţesc Bucureşti (gazdele conducând însă la pauză, cu 13-12), iar Callatis a fost învinsă la Mangalia de Metrorex Bucureşti cu 38-7. „Nu ne-am făcut de râs în faţa campioanei, dovadă scorul de la pauză. În repriza a doua, am cedat din punct de vedere fizic”, a declarat Cristian Cojocaru, antrenor al RCJ Farul, alături de Adrian Tinca. Celălalt meci al rundei a fost CSM Sibiu - Griviţa Bucureşti 7-55. CS Mănăştur a avut rundă liberă. Clasament: 1. Griviţa - 10p, 2. Metrorex - 10p, 3. Sportul - 10p, 4. Mănăştur - 0p (-11, dar un meci mai puţin), 5. Sibiu - 0p (-48, un meci în minus), 6. Farul - 0p (-51), 7. Callatis - 0p (-87). În etapa viitoare, Farul joacă în deplasare cu CS Mănăştur, iar Callatis se deplasează în fieful Sportului Studenţesc.